Polar codes: Performance over fading channels and convergence to reed-muller codes
Kutupsal kodlar: Sönümlemeli kanallarda performans ve Reed-Muller kodlarına yakınsama
  1. Tez No: 552921
  2. Yazar: IRMAK ÖZVARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
2008 yılında Erdal Arıkan tarafından önerilen kutupsal kodların herhangi ikili-girişli ayrık belleksiz bir kanal için Shannon kapasitesine ulaşabildiği kanıtlanmıştır. 5G standardı resmi kodlama yönteminin bir parçası olarak kabul edilen kodlarla ile ilgili güncel araştırmalar pratik uygulamalara yoğunlaşsa da bu kodların atalarıyla kuramsal bağlantılarının incelenmesi de sürmektedir. Bu tez; bu iki konuya değinerek, kutupsal kodların sönümlemeli ikili simetrik kanallardaki başarımını ve Reed-Muller kodlarıyla ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sönümlemeli kanallar için Si, Köylüoğlu ve Viswanath tarafından 2014 yılında önerilen ve birden fazla kutupsal kodlama fazı içeren hiyerarşik yöntem üzerinde çalışılmıştır. İki durumlu sönümlemeli kanal için; ikisi ikili simetrik kanala, biri de ikili silinti kanalına göre tasarlanmış üç kutup kodu kullanan hiyerarşik kodun benzetimi yapılmıştır. Önerilen yöntemin ikili hata oranı özgün kutupsal kodlamayla karşılaştırıldığında, kötü kanalda kalma olasılığı çok yükselmediği sürece, önerilen yöntemin diğerinden daha iyi bir başarımı olduğu görülmektedir. Kutup ve Reed-Muller kodları arasındaki karşılaştırmada ise, ikili silinti kanalı ve toplanır beyaz Gauss gürültülü kanal için oluşturulan kutup ve Reed-Muller kodlarının üreten matrislerine odaklanılmıştır. Mondelli'nin yakınsama ispatından yola çıkılarak; silinti olasılığı veya gürültü varyansı gibi kanal parametreleri cinsinden, kutupsal kodların Reed-Muller kodlarına yakınsama sınırlarını belirten bazı gözlemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polar codes introduced in 2008 by Erdal Arıkan have been proven to achieve Shannon capacity for any binary-input discrete memoryless channel. Being adopted as a part of the official coding scheme for the 5G standard, up-to-date research has moved from theory to practical applications, albeit keeping the connection with its ancestors. This thesis aims to address these two topics, narrowing down firstly to the performance of polar codes on fading binary symmetric channels and then to the relationship between polar codes and Reed-Muller codes. For fading channels, we experiment on a hierarchical scheme proposed in 2014 by Si, Köylüoğlu and Viswanath that uses multiple polar coding phases. We simulate the two-state fading case that utilizes three polar codes; two of them designed for binary symmetric channels and one for a binary erasure channel with an erasure rate representing the fading probability. We compare the bit error ratio performance of the proposed scheme with original polar coding. Results show that the hierarchical scheme outperforms the other whenever the probability of being in the degraded channel is not very high. As for the comparison between polar and Reed-Muller codes, we primarily focus on the generator matrices of the two codes constructed for binary erasure and additive white Gaussian noise channels. Motivated by the convergence proof of Mondelli; we present some observations asserting the convergence thresholds of polar codes to Reed-Muller codes, in terms of the channel parameters such as erasure probability or signal to noise ratio.