Sezgin Kaymaz romanlarında söz varlığı
The vocabulary in the novels' of Sezgin Kaymaz
- Tez No: 552936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sezgin Kaymaz, son dönem Türk edebiyatında adını romanları ve hikâyeleriyle duyurmuş ve kısa zamanda Türk edebiyatına birçok eser kazandırmıştır. Romanlarını ve hikâyelerini kendine özgü üslubuyla yazmıştır.Çalışmada Sezgin Kaymaz'ın romanları incelenmiş; romanları üzerinden söz varlığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yazarın romanları üzerinden söz varlığının ve kendine has üslup özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada, giriş ve sonuç dışında dört bölüm vardır. Giriş kısmında, roman türünün Türk edebiyatındaki tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilmiştir. Birinci bölümde Sezgin Kaymaz'ın hayatı, eserleri ve edebi anlayışı üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, çalışmanın en geniş ve en uzun bölümü olup romanlardaki söz varlığı ortaya çıkarılmıştır. Bu söz varlığı ögeleri alt başlıklara ayrılmış, her alt başlığın altında romanlardan örnek cümleler verilmiştir. Üçüncü bölümde, romanlardaki standart dil ve standart dil dışı kullanımlardan örnekler gösterilmiştir. Dördüncü, son bölümde ise romanlardaki isim ve fiil unsurları ele alınmıştır. Çalışmada Kaymaz'ın romanları esas alındığından, metne dönük bir inceleme yapılmış ve romanlardan örnekler metinler verilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın bütününden çıkarılan bulgular tespit edilmiştir. Ekler kısmında da yazara elektronik posta üzerinden gönderilen sorularla yapılan röportaj ve yazarın romanlarının dış kapak fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sezgin Kaymaz has announced his name with his novels and stories in the last periof of Turkish literature, at sshort notice he has brougt many works to Turkish literature. In this study, Sezgin Kaymaz's novels were examined; his vocabulary was try to determined over his novels. The study aims to point out the place and his own literary style's speciality. The study consists of four sections apart from the instruction and conclusion. In the introduction, the historical development of the novel in Turkish literature was shortly described. In the first section, the life, works and literary personality were presented. In the second section, the longest and broadest part of the study, the vocabulary was revealed in the novels. Items of vocabulary were pared to under titles, example sentences from novels were given under the under titles. In the third section, examples of standard languages and non-linguistic usages in the novels were showed. In the four section, finally, noun and verb factors in the novels were given. Since the study was based on Kaymaz's novels, a context-based analysis was conducted and samples from the texts were presented. In the conclusion, the study findings were examined. In appendix part, the questions prepared for Sezgin Kaymaz via e-mail and the photographs of Sezgin Kaymaz's novels were included.