Bazı Hofmann-diaminohexan tipi konak-konuk bileşiklerinin infrared spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of some Hofmann-diaminohexan type clathrates by using infrared spectroscopy
- Tez No: 93553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
BAZI HOFMANN-DIAMINOHEXAN TİPİ KONAK-KONUK BİLEŞİKLERİNİN INFRARED SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hakan SEZGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2000 ÖZET Bu çalışmada Hofinann-diaminohexan tipi M(l,6-Diaminohexan) Ni (CN)4.G (M=Cd, Co ve Ni, G=klorobenzen, 1,2-diklorobenzen, 1,3-diklorobenzen) konak-konuk bileşikleri ilk kez elde edildi. Bu bileşikler infrared spektroskopi tekniği ile incelendi. Spektrum bilgilerinden bileşiklerin yapılarının diğer Hormann-diam tipi konak-konuk bileşiklerinin yapılan ile benzer olduğu önerilmiştir. Bileşiklerin yapısı iki boyutlu |M-Ni(CN)4İoo polimerik tabakalarından oluşmaktadır. Konak-konuk yapı içindeki dört boşluğun ikisi konuk moleküller (G) tarafından işgal edilir, diğer ikisi ligand moleküller tarafından işgal edilir. Bileşiklerin ligand frekansları serbest ligand molekülüne oranla daha yüksek frekansa kaymıştır. Metale bağlı olan bu kayma konuk molekülün iç modları ile M-N titreşimleri arasındaki mekanik çifttenim etkisi olarak açıklandı. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Hofmann tipi konak-konuk bileşik, 1,6-diaminohexan, klorobenzen, 1,2-diklorobenzen, 1,3-diklorobenzen, Sayfa Sayısı : 57 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Süleyman ÖZÇELİK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SOME HOFMANN-DIAMINOHEXAN TYPE CLATHRATES BY USING INFRARED SPECTROSCOPY ( Ms. Sc. Thesis ) Hakan SEZGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT In this study, Hofmann-diaminohexan-type M(l,6-diaminohexan)Ni(CN)4.G (M=Co, Cd or Ni; G=Chlorobenzen, 1,2-dicholorobenzen, 1,3-dichlorobenzen) clathrates were prepared for the first time. These compounds were studied by using infrared spectroscopic technique. The spectral features suggest that the structure of the compounds are similar in structure to the other Hofmann- diaminohexan type clathrates the structure of the compounds consists of the two dimensional polymeric of [M-Ni(CN)4]. Two of the four cavity units in the clathrate are occupied by the guest (G) molecules and the other two cavities are occupied by the ligand molecules. Several vibration modes of the ligand molecule in the clathrate compounds have upward shifts in frequency compared with the free molecule. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of aromatic guest molecule with M-N vibration. Science Code : 404.03.01 Keywords : Hofmann-type Clathrates; 1,6-diaminohexan; Chlorobenzen; 1,2- dichlorobenzene; 1,3-dichlorobenzene Page Number : 57 Adviser : Doç. Dr. Süleyman ÖZÇELİK