Kronik obstrüktif akciğer hastalığının alevlenmesinde decaf skorunun klinik değeri
Clinical value of decaf score in excrease of chronic obstructive lung disease
  1. Tez No: 844200
  2. Yazar: AYŞE ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE KAYMAZ, DOÇ. DR. SEZGİ ŞAHİN DUYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Giriş-Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) en önemli prognostik faktör alevlenmelerdir. Bu nedenle alevlenmelerin şiddetini ve sonuçlarını öngören klinik araçlara ihtiyaç vardır. Birçok çalışmada DECAF skorunun (dispne, eozinopeni, konsolidasyon, asidoz, atrial fibrilasyon), KOAH hastalarında bu amaçla kullanılabilecek maliyet etkin bir test olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, KOAH alevlenme nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda DECAF skorunun klinik sonuçlar ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Hastanemize KOAH alevlenme tanısı ile 15 Aralık 2021-15 Haziran 2022 tarihleri arasında yatırılan 260 hasta klinik, demografik, laboratuar özellikleri açısından prospektif olarak değerlendirildi. DECAF skoruna göre hastalar düşük riskli atak (skor
Özet (Çeviri)
Aim: Acute exacerbations are regarded as the most important prognostic factor in chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Therefore, clinical tools which may predict the severity and consequences of exacerbations are needed. Many studies have shown that the DECAF score (dyspnea, eosinopenia, consolidation, acidosis, atrial fibrillation) is a cost-effective test that can be used for this purpose in COPD patients. The aim of this study is to determine the relationship between DECAF score and clinical outcomes in patients hospitalized due to COPD exacerbation. Materials and Methods: 260 patients who were admitted to our hospital with a diagnosis of COPD exacerbation between 15 December 2021 and 15 June 2022 were prospectively evaluated in terms of clinical, demographic and laboratory characteristics. According to the DECAF score, patients were divided into 2 groups: low-risk exacerbation (score