Pul mecmûası'nda edebî ve kültürel hareketlilik
Literary and cultural movement in Pul mecmûası
  1. Tez No: 552959
  2. Yazar: EMİNE ÖZLEM YAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. NAZIM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Pul Mecmûası, 02 Rebiülahir 1315 /19 Ağustos 1313 [31 Ağustos 1897]-11 Zilkade 1316/11 Mart 1315 [23 Mart 1899] tarihleri arasında İstanbul'da toplam 28 sayı çıkmıştır. Mecmua, Sultan II. Abdülhamit dönemi (1876-1908), Osmanlı kültür ve sanat hayatının dergileri arasında yer almaktadır. Pul Mecmûası, yeni Türk edebiyatının önemli bir evresi olan Edebiyat-ı Cedîde hareketinin yükseldiği döneme tanıklık etmesi ve yeni edebiyata verdiği destek ile dönemin dikkat çeken dergileri arasındadır. Edebî içeriğinin yanı sıra mecmuaya adını veren“pul”mecmuanın asıl yayın faaliyetidir. Pul, önce Batı'da daha sonra Osmanlı'da ilgi uyandırmış ve evrensel bir değer kazanarak koleksiyon nesnesine dönüşmüştür. Koleksiyon nesnesi olarak günümüzde de değerini koruyan pul aynı zamanda kültür varlıkları arasında yer almaktadır. Pul Mecmûası, pulun tarihsel serüvenini, pul hakkında bilinmesi gereken teknik bilgileri, güncel gelişmeleri ve pul görselleri ile döneminde, pul koleksiyoncularının başvurabileceği kültür ve sanat dergisi niteliğindedir. Pul Mecmûası'nı dönemin süreli yayınlarından ayıran en önemli özelliği pul ve pul koleksiyonculuğu (filatelik) içeriğine sahip döneminin tek süreli yayını olmasıdır. Pul Mecmûası'nın edebiyat, tarih, iletişim, sanat tarihi ve güzel sanatlar gibi farklı bilim dallarına kaynaklık edecek içeriğe sahip olması incelenmesini değerli kılmaktadır. Bu çalışma; mecmuanın şekil ve içerik özelliklerinin incelenmesi ve tahlilî fihristle birlikte Türk edebiyat tarihine ve kültürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, mecmuanın kronolojik, konularına ve yazar kadrosuna göre sistematik fihristleri hazırlanmış, yayımlanan metinlerin içerik incelemesi yapılmış ve seçilen metinler Latin alfabesine aktarılarak araştırmacıların istifadelerine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pul Mecmûası was published dates between Rebiülahir 1315 /19 August 1313 [31 August 1897]-11 Zilkade 1316/11 March 1315 [23 March 1899] as total 28 issues in İstanbul. Pul Mecmûası took place in Ottoman culture and art life's magazine during the reign of Sultan II. Abdülhamid (1876-1908). Pul Mecmûası is one of the prominent periodicals of the period by the support to the new literature and being witness of the important rising phase of Edebiyat-ı Cedîde in Turkish literature. Besides the literary content,“the stamp”that gives the name of the magazine is the main publication activity of the magazine. The stamp first awakened the interest of the West and later became a collection object by gaining universal value. As a collection object, the stamp which still maintains its value is also among the cultural assets. Pul Mecmûası is a culture and art magazine that can be used by stamp collectors during the period of stamp with the historical avdenture, technical information to be known about stamps, current developments and stamp images. The most important, feature of Pul Mecmûası that differs from other magazines was the only magazine of the period with the content of stamp and stamp collecting. The reason why it is worth considering as to be studied is having a content that can be the source of different disciplines such as literature, history, communication, art history and fine arts. This study; aims to contribute to the history and culture of Turkish literature with the analysis of the shape and content features of the journal and the analysis index.