Ülkelerin endüstri 4.0 düzeylerinin COPRAS yöntemi ile analizi: G-20 ülkeleri ve Türkiye
Analysis of industry 4.0 level of countries by COPRAS method: G-20 countries and Turkey
  1. Tez No: 552969
  2. Yazar: CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üretim alanında teknolojik ilerlemelerin oluşması ile geçmişten günümüze ekonomik ve sosyal hayatı etkileyen birçok endüstriyel devrim yaşanmıştır. Endüstri 4.0 bu süreçte, çağdaş yaşamımızda ve gelecekte karşımıza çıkacağını kanıksadığımız bir süreci ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Almanya tarafından ilk kez 2011 yılında kullanılan bu kavram birçok bileşene sahip bir yapı olmakla birlikte, Almanya dışında farklı tanımlamalar ve kavramlarla da ifade edilmekte ve ülkelerin ekonomi politikalarının temel stratejileri haline getirilmektedir. Bu çalışmada, Endüstri 4.0 endüstriyel devriminin geçmişte yaşanan sanayi devrimleri ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmekte ve bileşenleri açıklanmaktadır. Ayrıca Endüstri 4.0 ile gelecekte olması muhtemel sosyal ve ekonomik olayların, toplumu olumlu veya olumsuz etkileme durumları da belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkelerin Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm için sahip olması gereken kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterlerin çok kriterli karar verme teknikleri aracılığıyla, ülkemizin de içerisinde bulunduğu G-20 grubu ülkeleri arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm seviyelerinin ölçülmesi ve sıralamalarının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
With the development of technological advances in the field of production, there have been many industrial revolutions that affected economic and social life from the past to the present. Industry 4.0 is a concept used in this process to express a process that we believe will emerge in our modern life and in the future. Although this concept, which we first encountered in Germany in 2011, has many components, it is also expressed in terms of different definitions and concepts outside Germany and it is the main strategy of the countries' economic policies. This study describes the components of the industrial 4.0 industrial revolution, together with the industrial revolutions of the past. In addition, with the industry 4.0, the future of social and economic events that may affect the society positively and negatively are also stated. This study aims to determine the criteria must-have for digital conversion of the country and through the techniques of multiple-criteria decision analysis of these criteria, accompanied by statistical data, Turkey's is evaluated among the G-20 is a comparative study between the countries of the 4.0 and digital conversion levels of the measurement and determination of the ranking.