Heitor Villa-Lobos'un gitar müziğinin 'Popüler Brezilya Süiti' isimli eseri üzerinden incelenmesi
Analyzing heitor Villa-Lobos's guitar music in the contex of 'Brazilian Popular Suite'
  1. Tez No: 552968
  2. Yazar: ZEYNEL SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ SİNAN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Heitor Villa-Lobos'un“Popüler Brezilya Süiti”eserinin incelendiği bu eser metni, 20. yy gitar edebiyatının ilk akla gelen bestecilerinden Heitor Villa-Lobos'un yaşamı, müziği ile Brezilya geleneksel türü olan“choro”müziğini ve bir“choro Süiti”olan“Popüler Brezilya Süiti”nin armoni ve form analizinden oluşmaktadır. 20.yy. Brezilyası'nın demografik yapısı, içinden geçtiği toplumsal süreçleri ve bu süreçlerin Heitor Villa-Lobos'u nasıl etkilediği konusu, Brezilya müziği ile özdeşleşen“Choro”müziğinin bileşenleri ve eserin geleneksel“choro”müziği ile olan ilişkisi incelendikten sonra detaylı bir armoni ve form incelemesi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This work, in which ''Popular Brazilian Suite'' is analysed, comprise of life and music of Heitor Villa-Lobos, who is leading composer of guitar literature in the 20th century and ''choro'' music as one of the traditional Brazilian music genres. It also aimed to analyze“Popular Brazilian Suite”, which is a“choro suite”in terms of harmony and form. After reviewing 20th century' Brazil's demographic structure, the social processes through which it passes and how these processes affect Heitor Villa-Lobos's music, the components of ''choro'' music identified with traditional Brazilian music and the relation of“Popular Brazilian Suite”with traditional“choro”music, a detailed harmony and form analysis of the work has been done.