Diş fırçalamanın farklı fissür örtücülerin retansiyonları üzerine etkisi
The effect of tooth brushing on the retention of different fissure sealants
- Tez No: 552988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DEMİRİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fissür örtücülerin klinik başarısı retansiyonları ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı diş fırçalama işleminin fissür örtücülerin retansiyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmamızda çekilmiş 120 adet mandibular üçüncü molar diş rastgele 6 eşit gruba ayrılmıştır. Altı farklı fissür örtücü (Fuji Triage, BeautiSealant, Prevent Seal, Teethmate F-1, Grandio Seal ve Dyract Seal) üretici firmaların talimatları doğrultusunda çekilmiş dişlere uygulanmıştır. Çalışmamızda fırçalama simülatörü kullanılarak örnekler 3,6,9,12 ve 24 aylık periyotlar olacak şekilde fırçalanmış ve her kontrol döneminde fissür örtücülerin görsel durumu skorlanmıştır. Ayrıca fırçalama öncesi ve sonrasındaki fissür örtücü kütle değişimleri hesaplanarak kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 24 aylık fırçalama sonucunda Fuji Triage grubundaki örneklerin %80'inde fissür örtücü kaybı gözlenmiş ve bu sonuç istatistiksel olarak diğer gruplara göre anlamlı bulunmuştur (p0.05). Benzer bir sonuç Prevent Seal için elde edilirken (p>0.05); Teethmate F-1, Grandio Seal ve Dyract Seal'da hiçbir örnekte fissür örtücü kaybı gözlenmemiştir. Fissür örtücülerdeki kütle kaybı değerlendirildirildiğinde 24 aylık fırçalama sonucunda tüm gruplarda kütle kaybı saptanmıştır. En fazla kütle kaybı Fuji Triage grubunda (%19) tespit edilirken, en az kütle kaybı ise %7.3 oran ile Grandio Seal grubunda tespit edilmiştir. Cam iyonomer esaslı Fuji Triage retansiyon açısından fırçalamadan en olumsuz etkilenen fissür örtücü olmuştur. Rezin esaslı olan Grandio Seal ile Teethmate F-1 ve kompomer esaslı olan Dyract Seal grupları ise retansiyon açısından fırçalamadan olumsuz etkilenmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The clinical success of fissure sealants is related to retention. The aim of our study was to examine the effect of tooth brushing on the retention of fissure sealants. In our study, 120 mandibular third molar teeth were randomly divided into 6 equal groups. Six different fissure sealants (Fuji Triage, BeautiSealant, Prevent Seal, Teethmate F-1, Grandio Seal and Dyract Seal) were applied to the extracted teeth according to the instructions of the manufacturers. In our study, the samples were brushed with 3, 8, 9, 12 and 24-month periods using the brushing simulator and the visual status of the fissure sealants were scored in each control period. Also, the alteration on the mass of fissure sealants after the brushing process was calculated and recorded for each group. According to the results, loss of fissure sealant was observed in 80% of the samples of Fuji Triage group after 24 months of brushing and this result was statistically significant compared to other groups (p 0.05). A similar result was obtained for Prevent Seal (p> 0.05) whereas no loss of fissure sealant was observed in Teethmate F-1, Grandio Seal and Dyract Seal. When the loss of mass in all fissure sealants was evaluated, 24-month brushing resulted in mass loss in all groups. The highest results was detected in the Fuji Triage group (19%), when the lowest result was detected in the Grandio Seal group with a rate of 7.3%. Glass ionomer based Fuji Triage was found as the most effected fissure sealant in terms of retention. The resin-based Grandio Seal and Teethmate F-1 and compomer based Dyract Seal groups were not adversely affected by brushing.