Yenikapı 20 batığının konstrüksiyon özellikleri ve yapım tekniği önerisi
Proposal of construction features and building technique of Yenikapi 20 shipwreck
  1. Tez No: 552987
  2. Yazar: TANER GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 601
Özet
Bu çalışmada Yenikapı Kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan ve MS 4-11. yy'lar arası kullanılmış olan Theodosius Limanı'nda bulunan Yenikapı 20 Batığı konu edilmektedir. Bu kapsamda öncelikle 9 yıl süren kazılar ve kazı alanının tarihi ile giriş yapılmış, daha sonra çeşitli analizler ve belgeleme çalışmaları detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan batığın mevcut ahşap elemanları detaylı bir biçimde incelenerek yapım tekniği belirlenmiş, orijinal formu, boyutları ve endaze çizimi sunulmuştur. Bunun dışında geminin Erken Ortaçağ Akdeniz batıkları ve Yenikapı'da bulunmuş diğer batıklarla karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışma MS 9-10. yy'a tarihlenen YK20 batığının sonraki aşamalarda yapılacak olan rekonstrüksiyonu için bir başvuru kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Yenikapı 20 shipwreck which was found in Theodosian Harbour that was used between 4-11th centuries and unearthed during the Yenikapı Salvage excavations is subjected in this study. In this context, as an introduction, 9 years of excavations and the history of the Harbour is presented and then documentation and analysis of the Shipwreck is comprehensively explained. The construction features of the ship has been identified by studying its hull members, which is the main subject of this study, then original size and hull line plan of the ship has been added. Also YK20 ship has been compared with other Yenikapı Shipwrecks and Early Middle Age shipwrecks in Mediterranean region. This study will be a reference guide for future reconstruction work of YK20 which is dated to 9-10th century AD.