Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları-Doğum Polikliniği ve servisine başvuran 16-49 yaş aralığındaki evli kadınların aile planlamasına karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparing the attitudes of married women, who were between the ages of 16–49 and admitted to The Gynecology and Obstetrics Clinic and Service at Trakya University Medical Faculty Hospital, Towards Family planning
  1. Tez No: 552989
  2. Yazar: PERİHAN MUHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YASEMİN KARAGEYİM KARŞIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları-Doğum Polikliniği ve Servisine Başvuran 16-49 Yaş Aralığındaki Evli Kadınların Aile Planlamasına Karşı Tutumlarının Karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneğini Mart 2018-Haziran 2018 tarihleri arasında Trakya Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları-Doğum Polikliniği ve Servisine Başvuran 16-49 yaş aralığındaki evli kadınlar oluşturmuştur (n=384). Veriler anket formu ve aile planlaması tutum ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler, Student's t testi, Mann Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskall Wallis varyans analizi, post hoc karşılaştırmalarda Bonferroni testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the attitudes of the married women between the ages of 16–49 who were admitted to the gynecology and obstetrics clinic and service at Trakya University Medical Faculty Hospital, towards family planning. The study being of descriptive and cross-sectional type has been carried out between the dates of March 2018 – June 2018 in Edirne. Married women, who were between the ages of 16–49 and admitted to the gynecology and obstetrics clinic and service, constituted the sample of the study (n=384). Data were collected one-on-one via questionnaire form and family planning attitude scale. In the study, the descriptive statistics were obtained from Student's t-Test, Mann Whitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskall Wallis analysis of variance, and in post hoc comparisons Bonferroni test was used.