Birinci basamağa başvuran 0-18 yaşındaki bireylerin sağlık ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of health needs of 0-18 year-olds individuals at primary care
  1. Tez No: 553006
  2. Yazar: MERVE KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre her birey 18 yaşına kadar çocuk kabul edilir ve her çocuğun sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı vardır. Bu sözleşmeye taraf olan ülkemiz için sağlık ihtiyaçlarının belirlenmesi, sağlık hizmeti sunucuları ve politika yapıcılar için büyük bir fırsattır. Bu araştırmanın amacı, Marmara Üniversitesi Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (EASM)'ne kaydolan 0-18 yaşındaki bireylerin sağlık ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Hizmete yeni başlayan Marmara Üniversitesi Tuzla EASM'ye 4 Kasım 2016 – 4 Mart 2017 tarihleri arasında ilk kez başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 0-14 yaşındaki bireylerin ebeveynleri ve 14 yaşından büyük bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikler ile çocuklarına yönelik, Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği sağlık ihtiyaçlarını değerlendiren anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 programında yapılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri (yüzde, ortalama, standart sapma vb.) hesaplanmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde Ki-kare ve t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Health Needs of 0-18 Year-Olds Individuals at Primary Care Background and aim: According to the United Nations Convention on the Rights of the Child, each individual is considered to be a child until the age of 18 and every child has the right to benefit from health services. Identifying health needs for our country, which is a party to this agreement, is a great opportunity for health care providers and policy makers. The aim of this study is to determine the health needs of individuals aged 0-18 who are enrolled in Tuzla Education Family Health Center of Marmara University. Method: This is a descriptive study. Parents of 0-18 year-olds who attended to Marmara University Tuzla Education Family Health Center for the first time between November 4, 2016 and March 4, 2017 and who were older than 14 years of age were accepted to the study. The questionnaire was applied to the participants by evaluating the health needs of the Ministry of Health for socio-demographic characteristics and for their children. Statistical analysis was performed in SPSS 20.0 program. Descriptive statistics (percentage, mean, standard deviation, etc.) of the data were calculated. Chi-square and t-test were used in comparative analysis.