Nanopartikül içeren karbon elyaf epoksi boruların tekrarlı darbe sonrası hasar davranışları
Damage behavior of carbon fiber epoxy pipes which containing nanoparticles, after repeated impact event
- Tez No: 553011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH KARA, PROF. DR. AHMET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hem nanoteknoloji alanı hem de kompozit malzemeler; günümüzde son derece ilgi duyulan, gelişime ve araştırmalara açık, uygulama alanları oldukça geniş (Tıp, havacılık, askeri alan gibi) çalışma konularıdır. Sağladıkları fiziksel, mekanik avantajların yanı sıra, başka malzemelerle olan uyumları ve o malzemelerin eksik yönlerini kapatma kabiliyetleri sayesinde ön plana çıkmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, saf karbon elyaf epoksi boruların ve nanopartikül takviye edilmiş karbon elyaf epoksi boruların, tekrarlı darbe cevabı ve bu darbeye bağlı olarak gelişen hasar mekanizmaları incelenmiştir. Düşük hızlı darbenin, bu boru çeşitlerinde, gerek bu boruların bakım onarım esnasında, gerek boruların taşınma esnasında bir yere çarpmasıyla ya da yabancı bir cismin fırlayıp çarpmasıyla gerçekleşmesi mümkündür. Yapılan deneysel sonuçlar ve oluşturulan grafikler yorumlanmıştır. Bu yorumlamaya göre, tekrarlı darbe esnasında, nanopartikül ilavesinin malzemede geliştirdiği özellikler belirlenmiştir. Saf karbon elyaf epoksi borunun, nanopartikül eklenmiş borulara karşı ne gibi özellik farklarının olduğu belirlenmiştir. Tekrarlı darbe sonrasında, numunelerde meydana gelen hasar incelemeleri yapılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Both nanotechnology and composite materials are research topics that are very overrated, open to developments and researches, have wide application area such as medical, aeronautic and military areas. They provide mechanical and physical advantages, and also taking attention by their harmony with other materials, and ability to fulfill their deficiencies. In this study, repeated impact response of the pure carbon fiber epoxy pipes and nanoparticle reinforced carbon fiber epoxy pipes and the damages caused by this impact were investigated. It is possible for the low-speed impact to occur in these types of pipes, either during maintenance, when the pipes hit during transportation, or when a foreign material hits somewhere on the pipe. The experimental results and graphs were interpreted. According to this interpretation, the properties of nanoparticle addition in the material were determined during the repeated impact. It has been determined that the properties of pure carbon fiber epoxy pipe against nanoparticle reinforced pipes. After repeated impact, damage investigations in samples were performed and interpreted.