Kihon kontrol listesinin yaşlı Türk nüfusunda geçerlilik – güvenilirliğinin araştırılması
The validity and reliability of kihon checklist in the older Turkish population
  1. Tez No: 553012
  2. Yazar: MEHMET ERDİNÇ ESENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Kırılganlık yaşlılarda uzun süreli bakım ve hastaneye yatış ihtiyacının önemli bir göstergesidir. Kihon Kontrol Listesi 2016 yılında Japonya'da fonksiyonel olarak bağımlı ya da kırılgan geriatrik olguları saptamak için oluşturulmuştur. Bu çalışmada amacımız Kihon Kontrol Liste'sinin yaşlı Türk nüfusunda geçerli-güvenilir olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017-Nisan 2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı'nda görülen, çalışma dizaynına uyan ve dosya kayıtlarında eksik verisi olmayan 300 geriatrik hasta (ortalama yaş 73,85±7,12) çalışmaya dahil edildi. Hastalar Fried Fiziksel Kırılganlık Ölçeği'ne göre kontrol(%25,7), kırılgan adayı(%48) ve kırılgan olmak(%26,3) üzere 3 gruba ayrıldı Hastalara cevabı evet/hayır şeklinde olan 25 sorudan oluşan Kihon Kontrol Listesi uygulandı. Bulgular:.Yaş, cinsiyet, eğitim yılı, Charlson Komorbide İndeksi ve kullandığı ilaç sayısı açısından anlamlı bir fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Frailty is an important indicator of long-term care and hospitalization in the older adults. The Kihon Checklist was created in 2016 to identify functionally disable or frail older adults in Japan. The aim of this study was to investigate whether the Kihon Checklist is valid and reliable in older Turkish population. Methods: The study included 300 geriatric patients (mean age 73.85 ± 7.12) who matched the study design with no missing data and were admitted to Dokuz Eylul University Department of Geriatrics between January 2017 and April 2017. The patients were divided into three groups as robust (%25,7), pre-frail (48%) and frail (26.3%) according to the Fried Physical Vulnerability Scale. The Kihon Checklist consisting of 25 yes / no questions was applied to the patients.