Robert Schumann Frauenliebe un Leben Lied dizisinin IPA sistemine göre incelenmesi
Examination of Robert Schumann's song cycle Frauenliebe und Leben in accordance with the International Phonetic Alphabet system
- Tez No: 553084
- Danışmanlar: PROF. DEMET AKKILIÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Robert Schumann'ın şair Adelberg von Chamisso'nun şiirleri üzerine yazdığı 8 liedden oluşan dizisi Frauenliebe und Leben dünyada en çok seslendirilen lied dizilerinden biridir. Alman müziğinin romantik döneminin ve şiirinin güzel örneklerinden biri olan bu dizi, kısa olmayan ancak diğer lied dizileri gibi çok sayıda lied barındırmayan bir niceliğe sahiptir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra edebi olarak da bir hikâye anlatması bakımından incelenmek için tercih edilmiştir. Ülkemizde şan eğitimi veren kurumlar ve şan sanatçıları tarafından henüz tanınmayan Uluslararası Fonetik Alfabe (IPA) dünyada pek çok ülkede kullanılmakta, konservatuvarlarda ders olarak okutulmaktadır. IPA'nın ülkemizdeki tanınma düzeyini artırmak, özellikle şan eğitiminde ya da icra öncesi ön çalışmalar sırasındaki faydaları nedeniyle kullanımını artırmak maksadıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Almanca dili baz alınarak yapılan çalışmada bir Türkçe-Almanca IPA Sistemi Tablosu oluşturularak, şan öğrencileri ve Alman Dili'nde şarkı söyleyecek şarkıcılar tarafından fonetik çalışmaları sırasında faydalanacakları bir kaynak sunulması amaçlanmıştır. IPA sisteminden genel olarak bahsedilen bu çalışma, ses bilimcileri tarafından oluşturulan tablolara yer verilerek araştırmacılara, şan öğrencilerine ve ses sanatçılarına kaynak olması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Robert Schumann's 8-lied series of poems written by poet Adelberg Von Chamisso is one of the most performed lied series in the world. This index, one of the best examples of the romantic period and poetry of German music, has been chosen to be studied in terms of its quantity, which is not short but does not contain many lied like other lied sequences, and in terms of its narrative of a story in literature. The International Phonetic Alphabet (IPA), which is not known enough by the singing institutions and singing artists in our country, is used in many countries around the world and is taught as lessons in conservatories. IPA is intended to increase the level of recognition in our country, especially during singing training or pre-execution studies because of its benefits. In this study, based on the German language, a Turkish-German IPA table was created to serve a source for singing students and singers, who are singing in German language to benefit from phonetic studies. This study, which is mentioned in the IPA system in general, is important in terms of being a source for researchers, singing students and singers by presenting the tables created by sound scientists.