İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin iş yaşamındaki yalnızlık düzeyleri ile örgütsel adalet algıları arasındaki ilişki
The relationship between the levels of loneliness of primary and secondary school teachers and their perception of organizational justice
  1. Tez No: 553087
  2. Yazar: DİLEK ÇETİN ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT ELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin iş yaşamındaki yalnızlık düzeyleri ile örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Bu araştırmanın evrenini 2016–2017 eğitim öğretim yılında Samsun Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy'de toplam 128 ilkokul ve 97 ortaokulda görev yapan 4900 öğretmen oluşturmaktadır. Bu evren içinden“tabakalı örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Bu evren içinden 500 kişiye ölçek uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve“İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği”ve“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the relationship between the level of loneliness of primary and secondary school teachers in work life and their perceptions of organizational justice. The research was carried out according to the relational screening model. The statistical universe of this study is made up of 4900 teachers working in 128 primary schools and 97 secondary schools in Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy districts of Samsun province in the academic year of 2016- 2017.“Stratified sampling”method was used in this statistical universe. A psychological scale was implemented to 500 people from this statistical universe.“Personal Information Form”,“Loneliness in Work Life Scale”and“Organizational Justice Scale”were used in order to collect data in the research.