Ortaöğretimdeki matematik öğretmenlerinin liderlik stillerinin öğrencilerin matematik dersindeki başarı ve tutumu üzerine etkileri
This research has been done to evaluate the leadership styles of math teachers on the effects of maths achievement and attitude of students
  1. Tez No: 234805
  2. Yazar: ALİ SOMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, orta öğretimde matematik öğretmenlerinin liderlik sitillerinin öğrencinin matematik başarı ve tutumu üzerine etkileri değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde genel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasındaki beş lisenin 9.sınıfında okuyan 143 kız 143 erkek olmak üzere 286 öğrenci katılmıştır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, matematik başarı testi, Deniz ve Hasançebioğlu(2003) tarafından geliştirilen öğretmen liderlik stillerini belirleme ölçeği, Duatepe ve Çilesiz(1999) tarafından geliştirilen Matematik Tutum Ölçekleri kullanılmıştır. Yönetim stil ölçeğine göre Öğretmenlerin tamamının otokratik olması nedeniyle, kendi içerinde düşük ve yüksek olmak üzere iki sınıf oluşturulmuştur Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (anova) ve Tukey testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Öğretmenleri düşük ve yüksek yönetim stiline sahip öğrencilerin ön teste göre düzeltilmiş son test matematik başarıları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research has been done to evaluate the leadership styles of math teacher on the effects of mathematics achievement and attitude been students.General checking modal has been used to carry on the research. Totally 286 students 143 girls end 143 boys have attended the research from the 9 th grade in İstanbul in the Anatolian side. In order to collect data personal information form, mathematics achievement test, training leadership method evaluation scale developed by Deniz and Hasançebioğlu(2003) mathematics attitude scales developed by Duatepe and Çilesiz has been used. The group has been classified in to two within, since all teachers are accorrdin to management style scale the collected data Paired sampels t- test, one way analysis of variance ANOVA test and tukey test were used to analysis data by using SPSS. Significant level was.0.05There has been no significant difference between the evaluated result and post test of students mathematics attitude (p>0.005).There has been no significant difference between the evaluated pre and post test results of students mathematics achievement (p>0.005).