Dönüşümsel liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı, iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of transformational leadership on organizational citizenship behaviour, job satisfaction and turnover intention
- Tez No: 553086
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma dönüşümsel liderliğin; örgütsel vatandaşlık davranışı, iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisini belirlemek ve dönüşümsel liderlik ile iş tatmini/işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel vatandaşlık davranışının aracılık rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya konu olan verilerin elde edilmesinde Ankara'da kamu görevlisi olarak çalışan 253 katılımcının anket cevaplarından istifade edilmiştir. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik olarak yapılan analizlerde dönüşümsel liderliğin; örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini ile pozitif yönde ve anlamlı, işten ayrılma niyeti ile ise negatif yönde ve anlamı bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışı da iş tatmini üzerinde pozitif yönde ve anlamlı, işten ayrılma niyeti üzerinde ise negatif yönde ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Değişkenler birlikte analiz edildiğinde ise dönüşümsel liderliğin iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel vatandaşlık davranışının kısmi olarak aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is about transformational leadership; the aim of this study was to determine the effect of organizational citizenship behavior, job satisfaction and turnover intention; and to examine the mediating role of organizational citizenship behavior in the relationship between transformational leadership and job satisfaction/turnover intention. The questionnaires of 253 participants working as public servants in Ankara were used to obtain the data. Analysis of the relationships between these variables in the analysis of transformational leadership; It has been determined that there is a positive and meaningful relationship with organizational citizenship behavior and job satisfaction, and a negative and meaningful relationship with turnover intention. Organizational citizenship behavior also has a positive and meaningful effect on job satisfaction and a negative and significant effect on turnover intention. When the variables were analyzed together, it was determined that organizational citizenship behavior was partly mediated by the effect of transformational leadership on job satisfaction and turnover intention.