Organik ve inorganik maddelerde gama ışınları ile oluşturulan serbest radikallerin elektron spin rezonans (ESR) yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 55310
  2. Yazar: A.HAKAN HANÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BİREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET ORGANİK VE İNORGANİK MADDELERDE GAMA IŞINLARI İLE OLUŞTURULAN SERBEST RADİKALLERİN ELEKTRON SPİN REZONANS (ESR) YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ A.Hakan HANÇER Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman Jüri Yüksek Lisans Tezi 1996, 46 sayfa Yrd. Doç. Dr. Mehmet BDREY Yrd. Doç. Dr. Mehmet BİREY Bu çalışmada, gama ışınlama tutulan bazı kimyasal maddelerin tek kristalleri Elektron Spin Rezonans tekniği ile incelendi. Gama ışınlarına tutulan N-Acetyl-L-Glutamik asit, L-Glutamik asit ve DL Glutamik asit hidrokloriir' ün tek kristalleri ve tozlan 100 ile 350 K sıcaklık aralığında incelendi. Spektrumun sıcaklıkla değiştiği ve radyasyonun oluşturduğu paramanyetik merkezlerin N-Acetyl-L-Glutamik asit için C3H5 ve CH3CONH, L Glutamik asit ve DL-Glutamik asit nîdroklorür için sırayla NHo ve CH radikalleri olduğu bulundu. Bu radikallerin manyetik alanın ve sıcaklığın değişimine göre izotropik ve anizotropik özellikleri incelendi. Manyetik alanın değişimine karşı anizotropik örneklerin g(8) ve A(9) eğrileri çizildi. Spektramlardan alınan ölçüler kullanılarak aşm ince yapı etkileşme tensörleri oluşturuldu ve doğrultu kosinüsleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATING OF FREE RADICALS PRODUCED IN ORGANIC ANDINORGANIC MATERIALS by y-IRRADIATION WITH ELECTRON SPIN RESONANCE ( ESR ) METHOD A.Hakan HANÇER Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Masters Thesis 1996, 46 pages Supervisor Jury Asst.Prof.Dr. Mehmet BİREY Asst.Prof.Dr. Mehmet BİREY In this thesis gamma irradiated some chemical single crystals have been investigated by Electron Spin Rezonance technique. Gamma irradiated N-Acetyl-L-Glutamic acid, L-Glutamik acid and DL Glutamic acid hydrocloride's single crystals and powders have been dealt with between the temperatures 100-350 K. It has been found out that the spectra were dependent of the temperature and paramagnetic centers formed by radiation were c 3 H5 and C h 3 CONH for N-Acetyl-L-Glutamic acid, and NHt and CH for L Glutamik acid and DL-Glutamic acid hydrocloride respectively. The izotropic and anizotropic features of these radicals according to the change of the magnetic field and the temperature have been studied. Against the change of the magnetic field, the curves of the samples of g(9) and A(8) have been drawn. From the measurements of the observed spectra hyperfine structure interaction tensors have been constructed and direction cosines have been determined.