Er Kosay adlı destan kitabında Kazak kültürel unsurları
The epic of the book of Kazakh culturel elements named Er Kosay
  1. Tez No: 553095
  2. Yazar: BETÜL ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
“Er Kosay Adlı Destan Kitabında Kazak Kültürel Unsurları”başlıklı tezimizde Kazak destanlarından yola çıkarak Kazak toplumuna ait kültürel unsurlar, yaşam biçimlerine sirayet etmiş olgular, destanların yazıldığı dönem ve anlatıcıların aktarışı göz önünde bulundurularak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın temel konusunu ve ana kaynağımızı teşkil eden“destan”terimi üzerinde durulmuştur. Kazak halkının kültür öğelerine değinilmiş ve bu öğelerin destanlara nasıl ve ne şekilde yansıdığı konusu değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, Kazak Edebiyatı hakkında bilgiler verilmiş, ardından“Kazak Destan Geleneğinden”bahsedilmiş ve destanlarla ilgili yapılan çalışmalara ve bu çalışmaları yapan bilim insanlarının görüşlerine yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, çalışmamıza konu olan destanlar hakkında teknik bilgiler sunulmuştur. Bunun yanında destanların genel özellikleri ve farklı nüshalarıyla ilgili bilgilere değinilmiştir. İkinci bölümde, incelememize konu olan destanların değerlendirmesi yapılmış, destanların içinde geçtiği coğrafya tahlil edilmiş, bu coğrafyanın Kazak kültürüne yansımaları üzerinde durulmuştur. Destanlardaki kahramanlardan yola çıkarak alp tipi, kadın tipi, bilge tipi ve yardımcı tipler ele alınmıştır. Kazak halkının kültüründe büyük pay sahibi olan hayvanlar ve bitkiler de bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Kazak halkının kültürel birikimi incelemeye konu aldığımız destan metinleri üzerinde tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde, kültürlerin oluşumunda büyük etki sahibi olan halk inançları, gelenek-görenekler ve memoratlar titizlikle incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmalara yönelik bir değerlendirme söz konudur.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“The Epic of the book of Kazakh Culturel Elements named Er Kosay”, culturel elements of Kazakh society based on the Kazakh epics, cases among life styles, considering the epic period and the narrators' transfer into epic, it has been tried to be identified. Our study consists of introduction and three chapters. In the introduction part, our study is based upon“epic”term that constitue the basic plot of the epic and our main source. Also, there is an information about the Kazakh epics, it is referred to culturel elements of Kazakh people and it is evoluated how and what these elements are reflected in the epics. In the first part, it is given information about Kazakh literature. Afterwards, it's mentioned“Kazakh Epic Tradition”study with the epic have been given to the views of the scholor who study this. This part, also contains technical information about the epics which subject for our study. Besides, it has been given information about the general characteristics of the epic and diffrent copies. In the second part, the evoluotion of the epics is reviewed. Geography of the occurence into epics is analyzed, it is focused on the reflections of Kazakh culture of this region. From the hero in the epic, it has been reviewed alpine type, female type, wise type and auxiliary types, animals and plants which share the culture of the Kazakh people are analyzed in this part. In the third part, it is tried to ascertain on the epic texts which are subject of reviewed the Kazakh people's culturel accumulation, with great influnce in the information of cultures, folk beliefs, customs and traditions and memorates are reviewed meticulously. In conclusion part, there is subject to an assessment of studies.