Muhammed b. Ebi Bekr er-Razi ve tefsiri
Muhammed b. Ebi Bekr er-Razi and his interpretation
  1. Tez No: 140325
  2. Yazar: MUSTAFA CABİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Cabir Mustafa, Muhammed b. Ebi Bekr er-Râzî ve Tefsir, Yüksek Lisans Tezi, Danış man Doç. Dr. Ömer Özsoy, 217 s. +IV Bu tezde Muhammed b. Ebî Bekr er-Râzf 'nin hayatı, eserleri ve tefsiri incelenmiştir. Birinci bölümde, ilk olarak Râzî'nin yaşadığı Hicrî yedinci asrın siyasî, idarî, sosyal ve ilmi durumuna genel bir bakış yapılmıştır. Daha sonra Râzî'nin hayatı, ilmi, şahsiyeti, akidesi ve eserleri hakkında kaynaklardan tesbit ettiklerimizi sunduk. İkinci bölümde, çalışmamızın asıl konusu olan Muhammed b. Ebî Bekr er-Râzî'nin“Tefsîru'r - Râzî adlı eserini ele aldık. Çalışmalarımızda Dr. Muhammed Rıdvan ed-Dâ- ye'nin tahkikini yaptığı Tefsiru'r-Râzi isimli nüshasından yararlandık. Râzî, eserinde açıklayacağı, yorumlayacağı ya da insanlara ulaştırmak istediği bilgile ri, problemleri birer soru haline getirip konuyu tam olarak kavratmıştır. Daha sonra çözüme, cevaba, yoruma geçmesi tefsiri daha kolay, anlaşılır, daha cazip hale getirmiştir. Tefsir genel likle manası zor anlaşılan ayetlere ait soru ve cevaplardan oluşmaktadır. Bu üslup Kur'an'ın bütün surelerini kapsamaktadır. ”Tefsiru'r-Râzî", 1200 civarında soru ve cevaptan oluşmaktadır. Bu sorularda Râzî, toplam 1298 ayeti incelemiştir. Ayette geçen ikinci bir kapalılık ya da açıklanması gereken ikinci bir kavramdan dolayı Râzî, 228 ayeti ikinci kez incelemiştir. 68 soruda ise iki ayeti bir likte incelemiştir. 40 'a yakın yerde de soruya cevap vermeyip, ileriye ve geriye atıfta buluna rak esere sistematik bir özellik kazandırmıştır. Eserde geçen soru ve cevap şekillerine ve eserin kaynaklarına dair örneklere de geniş bir yer verdik. Böylece Râzî'nin tefsirinde faydalandığı kaynaklar hakkında da bilgi verme ye çalıştık. Son bölümde de eser hakkında sistematik bir bilgiye ulaşılması için 12 değişik konu başlığı altında Râzî'nin yapmış olduğu yorumlardan 249 adet örneğe yer verdik. Konu baş lıklarıyla ilgili diğer soru ve cevaplan o bölümün sonunda dipnotta sayfa numarası vererek gösterdik. Özetle zor bir dönemde yaşamış olan Râzî, insanların Kur'an'ı daha kolay anlamalarına katkıda bulunmak için anlamı açık olmayan ayetler, ayetlerdeki kavram ve kelimelere açıklık getirmiş, adeta değişik bir yaklaşımla yaptığı tefsirle, daha sonraki yıllarda yapılacak tefsir lere bir kaynak kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cabir Mustafa; Muhammed b. Ebi Bekr er-Râzî and his interpretation Bachelors degree thesis counselar; Assoc Prof. Dr. Ömer Özsoy 217 s.+IV In this thesis the life, work and interpretation (Tafsir) of Muhammed b. Ebi Bekr er-Râzîwas investugated. In the first chapter the pliucal, social, scientific and administrative Condition of the 7th hegiran (hicr) century, in which Râzî lived, was overlooked. Then we presented the knowledge from different sources, about Râzî's life, scientific personality, religrow faith and work. In the second chapter we considered Tafsir al. Râzî by Muhammed b. Ebi Bekr er Râzî, which is the main subject of our research. In our research we used Dr. Muhammed Rıdvan ed. Daye's copy named as Tafsir al. Râzî. Râzî made the subjects easily understandable by changing the knowledge he explains interprete or spread to people, into questions. Then his shift to solution, answer made the interpretation (tefsir) more understandable and attractive Interpretation (tafsir) is compased of the questions and answers of the least understood ayets (serves). This style covers the whole suras (sure) of Quran. Tafsir al. Râzî is composed of about 1200 questions and answers. In these questions Râzî investigated a total of 1298 ayets (serves). Because of the need for extra explanation 228 ayets (serves) were questioned for a second time. In 68 questions he worked an 2 ayets (serves) together. In about 40 questions he didn't give the answer instead attrubuted anprevious ones making his work more systematic. We gave examples to the question - answer styles and sources of Râzî' s work in our study. So we gave enough knowledge about the sources Râzî used in his interpretation (tefsir). In the last part we gave 249 examples from his comments on 12 different subjects so as to make it easy to reach systematic knowledge about his work. Questions and answers about different subjects were given as footnotes by giving the page numbers. Briefly, Râzî who lived in a. hard time, tried to make people easily understand Quran by explaning the less understood ayets (serves) and by a different type of interpretation, so he became a source for the future commentaries. 1.fc» y00&