Menekşe bitkisinin tuzluluğa dayanımının belirlenmesi
Determination of salinity resistance of violetplant (Saintpaulia ionantha L.)
- Tez No: 553113
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tuzluluk, her yıl çok önemli oranda ürün kayıplarına sebep olmaktadır. Aşırı tuzluluk bitkinin beslenme ve metabolizmasına ters etki yaparak bitkiyi olumsuz etkilemektedir. Bu denemede menekşe bitkisi kullanılmış olup, 1,5 kg lık saksılarda deneme kurulmuştur. Sodyum klorürden hazırlanan farklı tuzluluk koşulları içeren sular (S1= (normal sulama suyu, kontrol), S2=2,0 dS/m, S3= 4,0 dS/m, S4=6,0 dS/m, S5=8,0 dS/m ve S6=10,0 dS/m) sulamada kullanılmıştır. Denemede araştırılan konular şunlar olmuştur: Bitkinin gelişmelerini incelemek amacıyla (2 ay sonra); bitki boyu, yaş ağırlık, kuru ağırlık, bitki P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn içeriklerinin değişimi. Uygulamaların mikro elementlerin artşına neden olduğu, makro elementlerden de sodyum ve kalsiyum elementinin artışına neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity causes significant loss of product every year. Excessive salinity adversely affects the plant's nutritional and metabolism and adversely affects the plant. In this experiment violet plant was used and in 1.5 kg pots were tested. Water containing different salinity conditions prepared from sodium chloride (S1 = (normal irrigation water, control), S2 = 2.0 dS/m, S3 = 4.0 dS/m, S4 = 6.0 dS/m, S5 = 8.0 dS/m and S6 = 10.0 dS/m) was used in irrigation. Research topics in the following, In order to examine the development of the plant (after 2 months); plant height, wet weight, dry weight, plant P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn contents of the change. It was determined that the applications caused the increase of micro elements and the increase of sodium and calcium element from the macro elements.