Ratlarda gastrik hasar üzerine muscari neglectum bitkisinin su ekstraktının etkilerinin bazı biyokimyasal parametrelerle araştırılması
Investigation of the effects of the water extract of the plant muscari neglectum on gastric damage in rats with some biochemical parameters
- Tez No: 940833
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR ARABACI, PROF. DR. NECATİ UTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Sakarya ilinden toplanan Muscari neglectum (MN) bitkisinin toprak üstü kısmının su ekstraktının antioksidan aktivitesi ve fitokimyasal içeriklerinin tespit edilmesi, canlı vücudunda meydana getireceği akut toksisitesinin belirlenmesi, indometazin (İND) ile deneysel olarak oluşturulan gastrik ülsere karşı koruyucu etkisinin biyokimyasal parametreler ve histopatolojik gözlemler ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan Muscari neglectum bitkisi Sakarya ilinden toplanarak kurutulmuştur. Su infüzyonu için bitki: su oranı 1:10 olacak şekilde 60oC'de 30 dakika boyunca çalkantılı su banyosunda 250 rpm'de ekstrakte edilmiştir. Ekstraktlar Whatman tipi süzgeç kâğıdından süzülerek -80oC'de 24 saat dondurulduktan sonra liyofilizatörde soğuk vakum altında kurutulmuştur. Ekstraksiyon işleminden sonra, toplam fenolik bileşik ve flavonoid madde, serbest radikal giderim aktivitesi (DPPH), indirgeyici antioksidan kapasitesi (CUPRAC), metal şelatlama aktivitesi (MCA) ve indirgeme kapasitesi analizleri (FRAP) spektrofotometrik yöntemle, fitokimyasal içerikleri ise sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometrisi (LC-MS/MS) ile yapılmıştır. 24 adet akut toksisite ve 36 adet mide ülser modeli (n=6) için toplam 60 adet Sprague Dawley ırkı erkek ratlar kullanılmıştır. Akut toksisite testi için ratlar sağlıklı; 500, 1000, 2000 mg / kg MN verilerek 4 gruba ayrılmıştır. Toksik etki semptomları 24 saat boyunca takip edilmiştir. Ratlarda herhangi bir toksik etki gözlenmediği, verilen limit dozun 1/5, 1/10, 1/20 seçilerek, sağlıklı; indometazin (25 mg/kg); referans [40 mg/kg famotidin (FAM)] ve MN ekstraktının üç farklı dozu (100, 200, 400 mg/kg) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Sağlıklı grup hariç tüm gruplara, dozlar uygulandıktan 5 dk sonra İND ratlara oral olarak verilmiştir. Ratlar 6 saat sonunda hafif sevofloran anestezisi altında sakrifiye edilmiştir. Tüm hayvanların mideleri açılıp serum fizyolojik ile yıkanmış ve makroskobik olarak incelenmiştir. Dokulardan alınan kesitler hemotoksilen eosin boyaması yapılarak histopatalojik olarak değerlendirilmiştir. Biyokimyasal olarak, mide dokularında katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) enzimlerinin aktiviteleri ile glutatyon (GSH), malonaldehit (MDA) düzeyleri sandviç enzim bağlı immun ölçüm (ELISA) kitleri kullanılarak analiz edilmiştir. Muscari neglectum bitkisinin liyofilize ekstraktından, %14,974 g verim sağlanmıştır. Toplam fenolik ve flavonoid içerikleri sırasıyla; 26,0±1,21 mg GAE/g, 0,45±0,05 mg KUE/g bulunmuştur. DPPH, MCA, FRAP analizleri % inhibisyon değerleri artan konsantrasyona bağlı olarak lineer artış göstermiştir. CUPRAC sonuçlarımız 0,06 µM TE olarak bulunmuştur. Yapılan LC-MS/MS analizinde fumarik asit, protokatekuik asit, floridzin dihidrat ve mirisetin bileşikleri (sırasıyla 0,30281874; 0,16369329; 0,02561198; 0,01061646 mg/g ekstre) yoğun bulunurken, asetohidroksamik asit, kafeik asit, siringik asit, resveratrol, kaempferol, gallik asit, 4-hidroksibenzoik asit, salisilik asit, kuersetin ve luteolin bileşiklerinin de (sırasıyla 0,0066244; 0,00280178; 0,00575919; 0,00322667; 0,00270288; 0,00455979; 0,00475702; 0,0015531; 0,00627964; 0,00278937 mg/g ekstre) bulunduğu dikkati çekmektedir. Deneysel çalışmalarda verilen MN dozlarının 24 saatlik akut toksisite değerlendirmesi sonucunda, ratlarda herhangi bir davranış değişikliği ve ölüme neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to find out the antioxidant activity and phytochemical content of the water extract of the above-ground part of Muscari neglectum (MN) from Sakarya city, to determine its acute toxicity in the living body, and to evaluate its positive effect against gastric ulcer induced by indomethacin (IND) by biochemical parameters and histopathological observations. The above-ground parts of the Muscari neglectum plant utilised in this study were collected from the Sakarya region, thoroughly washed to remove any extraneous matter, and then dried in the shade at room temperature. For water infusion, the plant was extracted at 60°C for 30 minutes with a plant: water ratio of 1:10. The extract solution was filtered with Whatman type filter paper and frozen at -80°C for 24 hours and then dried in a lyophiliser under cold pressure. After extraction, free radical scavenging activity (DPPH), reducing antioxidant capacity (CUPRAC), iron (II) ion chelating activity (MCA), reducing capacity (FRAP), total phenolic compounds and flavonoids, were analysed by spectrophotometric method and phytochemical contents were identified by LC-MS/MS (liquid chromatography-tandem mass spectrometry). A total of 60 male Sprague-Dawley rats were utilised in the course of the study, with 24 rats employed in acute toxicity models and 36 in gastric ulcer models (n=6). For acute toxicity test, rats were divided into 4 groups according to healthy, 500, 1000, 2000 mg/kg body weights by giving Muscari neglectum plant. The toxic effect symptoms were followed for 24 hours. Rats were distributed into 6 groups as healthy; indomethacin (25 mg/kg); reference [40 mg/kg famotidine (FAM)] and the different concentrations of the Muscari neglectum above- ground water extract (100, 200, 400 mg/kg) by selecting 1/5, 1/10, 1/20 of the given limit dose. In all groups except the healthy group, indomethacin was given orally to the rats 5 min after the doses were administered. The rats were sacrificed under the influence of mild sevofluorane anaesthesia six hours after the experimental application. The stomachs of all the used animals were cut out along the large quartur, rinsed with saline and observed macroscopically. Sections taken from the tissues were histopathologically evaluated by haemotoxylated eosin staining. Biochemically, the activities of the antioxidan enzymes [superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT)] and glutathione (GSH), malonaldehyde (MDA) levels in stomach tissues were analysed using sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits. The rutls showed that the lyophilised water extract of the above-ground part of Muscari neglectum plant yielded 14.974 g%. Total phenolic and flavonoid comppounds were 26.0±1.21 mg GAE/g and 0.45±0.05 mg KUE/g, respectively. The % inhibition values of, free radical scavenging activity (DPPH), iron (II) ion chelating activity (MCA), reducing capacity (FRAP), analyses showed a linear increase with increasing concentration. Our reducing antioxidant capacity (CUPRAC), results were found as 0.06 µM TE. According to LC-MS/MS analysis results, fumaric acid, protocatechuic acid, phloridzin dihydrate and myricetin compounds (0.30281874; 0.16369329; 0.02561198; 0.01061646 mg/g extract, respectively) were found intensely, while acetohydroxamic acid, caffeic acid, syringic acid, resveratrol, kaempferol, gallic acid, 4-hydroxybenzoic acid. It is noteworthy that acid, salicylic acid, quercetin and luteolin compounds (0.0066244; 0.00280178; 0.00575919; 0.00322667; 0.00270288; 0.00455979; 0.00475702; 0.0015531; 0.00627964; 0.00278937 mg/g extract, respectively) are also present. It was determined that the doses of Muscari neglectum administered in the experimental studies did not cause any behavioural alterations (e.g. strange behaviours, eating habits, sleep, tremor, abnormal vocalisation, sensitivity to sound) or result in fatality in rats as a consequence of a 24-hour acute toxicity evaluation. These findings demonstrated that the above-ground water extracts of Muscari neglectum plant did not cause any toxic effects at a dose of 2000 mg/kg.