Bentonit ve tavuk gübresinin toprağın biyolojik özellikleri ile hercai menekşe bitkisinin gelişimi üzerine etkileri
The effects of bentonite and chicken manure on the biological properties of the soil and the growing of the pansy plant
  1. Tez No: 738440
  2. Yazar: ŞEYMA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA IRMAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sera koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine uygun olacak şekilde gerçekleştirilen bu çalışmada bentonit ve tavuk gübresinin toprak özelliklerine ve bitki gelişimine etkileri incelenmiştir. Yürütülen denemede 2 kg'lık topraklara hacimsel olarak 3 farklı bentonit (%0, %2 ve %4) ve 4 farklı tavuk gübresi (%0, %2, %4 ve %8) olmak üzere 12 uygulama ortamı hazırlanmıştır. Hazırlanan ortamların performansı süs bitkisi olan hercai menekşe (Viola tricolor L.) yetiştirilerek test edilmiştir. 45 günlük deneme sonunda toprak solunumu bazı enzim aktiviteleri (asit fosfataz, alkalin fosfataz ve β-Glukozidaz), bazı kimyasal özellikleri (organik madde, pH, EC) ve besin maddesi içerikleri (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn) belirlenmiştir. Ayrıca hercai menekşe bitkilerinin kalite parametreleri (estetik görünüm puanı, toplam çiçek sayısı, toplam çiçek ağırlığı, bitki boyu, bitki yaş ve kuru ağırlığı) ile besin maddesi konsantrasyonları (N, P, K, Ca, Fe, Cu, Zn ve Mn) incelenerek beslenme durumları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in accordance with the experiment design of random plots in the greenhouse conditions, were examined the effects of bentonite and chicken manure on soil properties and plant growing. In the experiment conducted, 12 application media, 3 different bentonite (0%, 2% and 4%) and 4 different chicken manure (0%, 2%, 4% and 8%), were prepared volumetrically on 2 kg soil. The performance of the prepared media was tested by growing the Pansy (Viola tricolor L.) which is an ornamental plant. At the end of the 45 day experiment; soil respiration, some enzyme activities (acid phosphatase, alkalin phosphatase and β-Glucosidase), soil chemical properties (organic matter, pH, EC) and nutrient contents (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn) were determined of the soil. In addition, their nutritional status was determined by investigating the quality parameters (aesthetic appearance score, total number of flowers, total flower weight, plant height, plant fresh and dry weight) and nutrient concentrations (N, P, K, Ca, Fe, Cu, Zn ve Mn) of Pansy plants.