Şanlıurfa ili merkez ilçe tarım işletmelerinde arazi kullanımı ve işgücü varlığı
- Tez No: 55317
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ŞANLIURFA îLî MERKEZ ÎLÇE TARIM İSLETMELERİNDE ARAZİ KULLANIMI VE ÎŞ6UCU VARLISI Yusuf gELIK Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Yüksek Lisans Tezi 1996, 90 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Osman KARKACIER Jüri : Doç. Dr. Kemal ESEN6ÜN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Bu çalışmada, Şanlıurfa ili Merkez ilçe tarım işletmelerinde arazi kullanım durumu, işgücü varlığı, kullanımı ve atıl kalan işgücü miktarı incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, araştırma alanında üretimde bulunan tarım işletmelerinin 82'ei ile yapılan anketlerle elde edilmiştir. Elde edilen veriler 1993-1994 üretim yılına aittir. Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin sahip oldukları işletme arazisi içinde mülk arazinin payı en yüksek oranda olup, işletmeler ortalamasında, toplam işletme arazisinin % 91.19'unu teşkil etmekte, bunu sırayla % 7.47 ile ortağa tutulan arazi ve % 1.34 ile kiraya tutulan arazi takip etmektedir. İncelenen işletmelerde, aile işgücü kullanım oranı düşük olup, % 71.26 oranında aile işgücü atıl kalmaktadır. İşletmelerin tamamı yabancı işgücü çalıştırmakta, buna karşılık kendi işgüçlerinin bir kısmını da işletme dışında çeşitli alanlarda kullanmaktadırlar. Anahtar Kelimeler : Arazi kullanımı, mülk arazi, ortak arazi, kiraya tutulan arazi, işgücü miktarı, atıl işgücü.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT USIN6 OF LAND AND AMOUNT OF LABOUR IN FARMS IN CENTRE DISTRICT OF ŞANLIURFA PROVINCE Yusuf ÇELİK Gaziosmanpaşa Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Masters Thesis 1996, 90 page Supervisor : Asst. Prof. Dr. Osman KARKACIER Jury : Assoc. Prof. Dr. Kemal ESEN.6ÜN : Asst. Prof. Dr. Adnan CîÇEK In this study, the farms have been investigated in terms of their using of land, labour amounts and idle labour amounts in centre districts of Şanlıurfa provience. The data of this study were collected from 82 of agricultural farms which are in the research area by using survey method. The data contents production years of 1993-1994. Acording to the results obtained, the property land is the highest (% 91.19) among others. And than, the 7.47 percent of the farms lands is common land. The 1.34 percent of the farms lands is renting land. In the farms studied, the rate of family labour used is low, 71.26 percent of the family labour is idle labour. All of the farms investigated employ hired labour and use a part of their family labour outside farm contrast. Key words : Using of land, property land, common land, renting land, labour amounts, idle labour.