Mahlep (Prenus mahaleb L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine bazı uygulamaların etkileri
- Tez No: 55318
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RESUL GERÇEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, kiraz ve vişnenin önemli bir anacı olan mah lep (Prunus mahaleb L. ) tohumları üzerinde 1995 yılında yürü tülmüştür. Çalışmada tohum kabuğunun kırılması, GA3 uygulama sı, sıcak suda ve çeşme suyunda bırakma, arazide katlama so ğuk (+2)-(+4)°C ve sıcak (+22)~(+24) °C ortamda muhafazanın mahlep tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi araştırılmış tır. Ondört farklı muamelenin çimlenme üzerine etkisinin a~ raştırıldıgı çalışmada en yüksek çimlenmeyi (%93,33), 24 saat süreyle 1000 ppm'lik GA3 solüsyonunda bırakılan ve daha sonra 12 hafta nemli ortamda katlanan kabuksuz tohumlar göstermiş tir. Soğuk ve sıcak ortamlarda kuru olarak muhafaza edilen tohumlar deneme süresince hiç çimlenme göstermezken; 200, 500 ve 1000 ppm GA3 uygulanan kabuksuz tohumlarda, hiç katlamaya ihtiyaç duyulmaksızın çimlenme görülmüştür. Kabuklu tohumlar ancak 56 gün nemli ortamda katlandıktan sonra çimlenmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during 1995 on Mahaieb(Prunus mahaleb L.) seeds an important rootstock for cherry and sweetcherry trees. In this research, effect of seed coat re moval, GA3, HaSO*., cold and hot water, stratification in field and preservation at 22-24- °C or 2-4- °C on germination of mahaleb seeds was investigated. Fourteen different treat ments were applied to seeds. The highest average germination (93,33%) was obtained by soaking the seeds removed coats for 2* hours in a solution of GAa at 1000 ppm + stratification for twelve weeks at 2-4 °C. While the seeds preserved at 22- 24 °c or 2-4 °c with coats were not germinated, the seeds removed coats + soaking 200, 500 or 1000 ppm GA3 showed germination without stratification, but the seeds with coats started to germinate after 56 days stratification in misty sand+perlit.