Turistlerin destinasyon seçimini etkileyen arz ve talep yönlü faktörler: Arap turistlerin Trabzon ilini ziyaret etmesi üzerine analitik ve ampirik bir uygulama
Supply and demand factors affecting the destination selection of tourists: An analytical and empirical application on the visitation of Arab tourists to Trabzon provience
- Tez No: 553226
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanların bir yeri ziyaret etmeden önce o yer ile ilgili kafalarında belirli bir neden, amaç ya da o yerde onları çeken bir şeyler vardır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin son zamanlarda özellikle Orta Doğu için önemli bir çekim yeri olan Trabzon/Uzungöl bölgesindeki bu çekimin nedenlerini ''burayı ziyaret eden Arap turistlerin bakış açısı ile'' araştırmak ve bu destinasyonu seçmelerinde ne gibi faktörlerin etkili olduğunu ortaya çıkarmak ve anlamaya çalışmaktır. Ayrıca çalışma ''Türkiye'deki diğer destinasyonlara Arap turistlerin ilgisini çekebilecek önemli bilgiler de'' sağlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde turizm kavramı ve destinasyon kavramları ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise destinasyonlar için talebi etkileyen arz ve talep yönlü etkenler açıklanmıştır. Son bölüm ise uygulama kısmıdır. Uzungöl'e gelen Arap turistlere biçimsel mülakat metoduyla sorular sorulmuş ve kendilerine göre Trabzon Uzungöl'ü neden tercih ettikleri sorulmuştur. Bu bilgiler ışığında Arap Turistlerin Uzungöl'ü neden tercih ettikleri ve onlar için nelerin etkili olduğu sonuç kısmında değerlendirilmiştir. Bu çalışmada araştırma yöntemlerinden nitel metotlar kullanılmıştır. Turizm talebini yaratan yabancı turistlerle görüşmeler yapılmıştır. Hemen hemen aynı formatta görüşmeler turizm arzı yaratan Uzungöl 'de ki otel, restoran ve hediyelik eşya satan dükkânların yönetici ve çalışanları ile yapılmıştır. Bu sayede turizm arz ve talebi arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Before people visit a place, there is a certain reason, purpose or something in their minds about that place that attracts them. The purpose of this study, Turkey, especially in recent times, a majör filming location for the Middle East Trabzon / Uzungöl of research with the perspective of when Arab tourists to visit and reveals that influential Factors such as what they pick up this destination and try to understand. Furthermore, the study also provides important information that may be of interest to other destinations for Arab tourists in Turkey. In the first part of the work, information about tourism concept and destination concepts are given. In the second part, we explain supply and demand Factors affecting demand for destinations. The last part is the application part. The Arab tourists who came to Uzungöl were questioned by formal interview method and they were asked why they preferred Trabzon Uzungöl. This information has been evaluated in the light of why Arab Turists prefer Uzungöl what effect they have for them. Qualitative methods have been used in this study. Talks were held for foreign tourists who created the tourism claim. In Uzungöl, where the same format calls we made for tourism, it was adhered to the managers and employees of the hotels, restaurants and souvenir shops. On this issue, the differences between tourism supply and demand are revealed