İranlı turistlerin destinasyon seçimini etkileyen faktörler: Van ilinde bir araştırma
Factors affecting the destination choice of iran tourists: A research in Van
  1. Tez No: 592820
  2. Yazar: MILAD RAHGOZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Van ilini ziyarete gelen İranlı turistlerin destinasyon seçimleri ele alınmıştır. Bu kapsamda Van'a turizm amaçlı ziyarete gelen 393 İran'lı turistten veriler elde edilmiştir. Veriler elde edilirken anket tekniği kullanılmıştır. Bu yöntemle katılımcılardan elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Analizin kapsamında kullanılan faktörler ise; demografik düzey, Van'ı daha önce ziyaret edip etmeme, ziyaret edildiyse kaç kez ziyaret edildiği, memnuniyet düzeyi ve tekrar ziyaret olasılığı gibi değişkenlerden oluşmaktadır. Katılımcıların demografik yapılarının analizi sonucunda; cinsiyet, medeni durum, yaş grupları, aylık gelir grupları ve eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan analiz sonuçları değerlendirildiğinde ise İranlı turistlerin destinasyon seçimlerinin sahip olan bilişsel imaj kapsamında önem arz etmektedir. Bu duruma göre turizm yetkilileri destinasyon imajını artırmak için daha çok bilişsel ve algısal imaj konularına odaklanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, destination choices of Iranian tourists visiting Van province are discussed In this context, data from 393 Iranian tourists who visited Van for tourism purposes are obtained. The questionnaire technique was used to obtain the data. The data obtained from the participants are analyzed with SPSS program. The factors used in the analysis are; demographic level consists of variables such as whether or not to visit Van before, how many times if visited, satisfaction level and likelihood of revisit. As a result of the analysis of the demographic structure of the participants; There were no statistically significant differences according to gender, marital status, age groups, monthly income groups and education level. When the results of the analysis are evaluated, it is important for the cognitive image of the destination choices of the Iranian tourists. Accordingly, tourism authorities should focus more on cognitive and perceptual image issues in order to increase the destination image.