Devlet ve özel okul öğretmenlerinin algıladıkları örgütsel destek düzeylerinin duygusal emeklerini yordama durumlarının incelenmesi
Investigation of public and private school teachers' emotional labor regression with perceived organizational support levels
  1. Tez No: 553231
  2. Yazar: NİDA KAÇAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ, DOÇ. DR. RAMAZAN YİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın temel amacı devlet ve özel okullarda çalışan ortaokul öğretmenlerinin duygusal emek davranışlarının örgütsel destek algılarını yordama durumunu incelemektir. Betimsel nitelikteki ilişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet ortaokullarında görev yapan 698 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada“Öğretmenlerde Duygusal İşçilik Ölçeği”ve“Örgütsel Destek Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows paket programı programıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, okul türü devlet ve özel okul öğretmenlerinin toplam duygusal emek, duygusal emek alt boyut düzeyleri ve örgütsel destek algısını farklılaştırmaktadır. Buna göre, devlet okullarında çalışan öğretmenlerin toplam duygusal emek, duygusal emek alt boyut ve örgütsel destek algı düzeylerinin ortalamaları özel okulda çalışan öğretmenlerin ortalamalarına göre daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Bu araştırmayla, devlet ve özel okulda çalışan öğretmenlerin duygusal emek ve örgütsel destek algı düzeyleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna göre; devlet okulu öğretmenlerinde cinsiyet ve aynı okulda çalışma süreleri duygusal emek alt boyut ve örgütsel destek algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluştururken; özel okul öğretmenlerinde ise medeni durum, yaş, mesleki kariyer evresi ve aynı okulda çalışma süresi duygusal emek alt boyut ve örgütsel destek algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmuştur. Eğitim durumu, branş ve mezun olunan fakülte devlet ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin genel duygusal emek, duygusal emek alt boyutları ve örgütsel destek algı düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Duygusal emek boyutlarından otomatik duygusal düzenleme ve derinden rol yapma ile devlet okulu öğretmenlerinin örgütsel destek algıları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde bir ilişki, özel okul öğretmenlerinin örgütsel destek algıları arasında ise pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki çıkmıştır. Yüzeysel rol yapma ve duygusal sapma ile devlet ve özel okul öğretmenlerinin örgütsel destek algıları arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki çıkmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, devlet okullarındaki öğretmenlerin otomatik duygusal düzenleme, yüzeysel rol yapma, duygusal sapma ve derinden rol yapma ile ilgili davranışlarının yordayıcılığında örgütsel destek algı düzeyi puanlarının açıklayıcılık gücü orta düzeyde bir etkiye sahipken; özel okullardaki öğretmenlerin otomatik duygusal düzenleme, yüzeysel rol yapma ve derinden rol yapma ile ilgili davranışlarının yordayıcılığında örgütsel destek düzeyi puanlarının açıklayıcılık gücü zayıf düzeyde, duygusal sapma ile ilgili davranışlarının yordayıcılığında örgütsel destek düzeyi puanlarının açıklayıcılık gücü orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate public and private school teachers' emotional labor regression with perceived organizational support levels. The universe of this study which has a descriptive quality in a relational screening model was composed of 698 teachers working at public and private secondary schools of Ministry of National Education at Gaziantep during the 2018-2019 academic year.“Emotional Labor for Teachers Scale”and“Perceived Organizational Support Scale”was performed in the study. The data was processed using SPSS for Windows software package. According to the findings of the study, total emotional labor, sub-dimensions of emotional labor and perceived organizational support levels of public and private school teachers vary according to the type of school. The teachers'working at public schools mean score of total emotional labor, sub-dimensions of emotional labor and perceived organizational support levels were found to be lower than the mean scores of teachers at private schools. With this study, it was found that there was a significant difference between the emotional labor, organizational support perception levels and demographic variables of teachers working at public and private schools. According to these results, while gender and working hours at the same school were significantly different on the sub-dimensions of emotional labor and perceived organizational support levels for teachers working at public schools; marital status, age, occupational career phase and working hours at the same school were significantly different on the sub-dimensions of emotional labor and perceived organizational support levels for teachers working at private schools. According to the education level, branch and graduated faculty variable, no significant difference was observed on the scores of general emotional labor, its sub-dimensions and perceived organizational support levels. There is a positive and high correlation between the public teachers' automatic emotional regulation and deep acting and their perception of organizational support and there is a positive and moderate correlation between private school teachers' perceptions of organizational support. Also, it was found that there is a negative and high correlation between surface acting, emotional deviation and perceptions of organizational support for public and private school teachers. Regression analysis results have indicated that organizational support level at public schools has a moderate impact on automatic emotional regulation, surface acting, emotional deviation, and deep acting for public school teachers, also organizational support level at private schools has a weak impact on automatic emotional regulation, surface acting and deep-acting and it has a moderate impact on emotional deviation.