Otantik videoların farklı İngilizce yeterlik düzeylerinde yabancı dilde dinleme becerisinin geliştirilmesi ve yabancı dilde dinleme kaygısı üzerindeki etkisi
The effects of authentic videos on foreign language listening skill development and foreign language listening anxiety at different levels of English proficiency
  1. Tez No: 553230
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, otantik videoların farklı İngilizce yeterlik düzeyindeki öğrencilerin İngilizce dinleme becerilerinin geliştirilmesi ve yabancı dilde dinleme kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desende tasarlanan araştırmanın deneysel işlemleri iki deney ve iki kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda İngilizce hazırlık eğitim programında öğrenim gören, A1 ve B1 İngilizce yeterlik düzeylerinde dil becerilerine sahip, seçkisiz olarak atanmış 100 öğrencidir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Key English Test ve Yabancı Dilde Dinleme Kaygısı Ölçeğidir. Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemeleri betimsel istatistikler, bağımsız gruplar arası t-testi, eta kare etki büyüklüğü testi ve korelasyon analizi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, doğal dil ve iletişim örnekleri yansıtan otantik materyallerin A1 ve B1 İngilizce yeterlik düzeylerindeki öğrencilerin İngilizce dinleme becerilerinin geliştirilmesinde ve yabancı dilde dinleme kaygılarının düşürülmesi konusunda oldukça etkili sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır. Son olarak, yapılan analizlerle elde edilen değerler; A1 ve B1 her iki İngilizce yeterlik düzeyinde de, İngilizce dinleme becerileri otantik videolarla geliştirilen deney gruplarındaki öğrencilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma dil becerilerinin gelişimi arasında, kontrol gruplarına kıyasla çok daha güçlü bir ilişki olduğunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to find out the effects of authentic videos on foreign language listening skill and foreign language listening anxiety of students studying at different levels of English proficiency. The experimental practices of the research designed as pretest-posttest true experimental design with control group have been conducted on two experimental and two control groups. The participants of the research consisted of 100 randomly selected students, who have A1 and B1 levels of English proficiency, studying English preparatory program at the school of foreign languages at a state university. Data collection tools utilized in the study are Personal Information Form, Key English Test and Foreign Language Listening Anxiety Scale. The statistical analysis of the research data was carried out by using descriptive statistics, independent samples t-tests, effect size tests and correlation analysis. Findings obtained in the research show that authentic materials reflecting the real language and communication samples, have highly effective results on the development of English listening skills and lowering the foreign language listening anxiety of students who have A1 and B1 levels of English proficiency. On the other hand, as students' language proficiency improves, the impact of authentic videos on the development of listening skill increases. Finally, values obtained by the analysis reveal that there is much more stronger correlation among the development of listening, reading, writing and speaking language skills of experimental group students whose English listening skills have improved by using authentic videos compared to control groups.