Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat
- Tez No: 553248
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ceza muhakemesi hukuku maddi gerçeğe ulaşmayı hedefler. Bu amaca ulaşmak için koruma tedbirlerini araç olarak kullanır. Koruma tedbirleri farklı isimlerle anılsa da birçok ortak özelliklere sahiptirler. Bütün koruma tedbirleri geçicidir ve kanunla düzenlenirler. Koruma tedbirleri maddi gerçeğe ulaşmada araç olarak kullanılırken, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlar. Bu nedenle bu tedbirlere mutlak ihtiyaç duyulması halinde başvurulmalıdır. Yakalama, gözaltına alma, tutuklama, arama ve el koyma koruma tedbirleri Ceza Muhakemesi Kanunu'nda geniş şekilde düzenlenmiştir. Kullanım sınırları yine kanunda belirtilmiştir. Bu sınırın dışına çıkılması halinde veya sınırlar dâhilinde kullanılmasına rağmen kişiler bu tedbirlerden zarar görebilirler. İşte bu zararlar hukuk devleti ilkesi gereği tazmin edilmelidir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bu tedbirlerin haksız uygulanması sebebiyle tazminat öngörülmüştür. Tazminatın hangi hallerde ve nasıl talep edileceği kanunda belirtilmiştir. Hangi hallerde tazminat istenemeyeceğine de kanun da yer verilmiştir. Devlet tazminat ödemesine kusuru ile sebep veren kişilere rücu edebilir. Bütün bu hususlarda Anayasa ve AİHS yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
Law on criminal procedure aims to reach meterial fact. It uses protection measures as a means in order to reach its aim. Even though protection measures are labelled with differet names, they still have many characteristics in common. All protection measures are temporary and are enacted by law. While those protection measures are used as a means, they restrict individual rights and freedom. Therefore, those measures should be used when it is absolutely needed. Law on criminal procedure regulates roundup, custody,arrest,search and seizure are all regulated in its greatest extent. Limits of its use are also regulated in law. İndividuals may get harm when those measures are used out of the limits or even within the limits. Those harms should be compensated for the principle of the state of law and law on criminal procedure prescribes compensation or indemnity for those unfair practices. The law regulates how and in what ways the compensation will be and not be demanded. State may recede that compensation from the ones that have wanton negligence. In this respect, the Constitution and European Convention on Human Rights are pathfinder.