Yerel kalkınmada kadın girişimciliğinin önemi: Iğdır örneği
Importance of women entrepreneurs in regional development: case of Igdır
- Tez No: 553249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde önemi giderek artan kadın girişimciliği, birçok gelişmekte olan ülke gibi Türkiye'de de kalkınmanın önemli bir unsuru haline gelmiştir. Kadın girişimciler bulundukları bölgelerde farklı faaliyet alanlarına dokunarak bu alanların yeniden şekillenip gün yüzüne çıkmasına etki ederek yerel kalkınmanın gelişimine katkı sağlamaktadırlar. Bu bağlamda özellikle istihdam yaratma potansiyeline sahip olan kadın girişimciler, hem kendileri ve aileleri için hem de yaşadıkları toplumu, bölgeyi gelişmişlik seviyesine çıkarmak için önemli bir role sahiptirler. Bu çalışmada da kadın girişimciliğinin yerel kalkınmaya olan etkileri Iğdır ili özelinde önem arz eden durumlar göz önünde tutularak ele alınmıştır. Iğdır ili üzerine yapılan bu çalışmada kadın girişimciliğinin önündeki engellerin neler olduğunun ve bunların aşılması ile özellikle ilin ve bölgenin kalkınmasına ne tür etkilerinin olacağı araştırılmıştır. Bunun yanı sıra kadın girişimcilerin karşılaştığı sorunlar tespit edilerek sonuç kısmında bunlara yönelik ne tür önerilerinin sunulacağı ve tedbirlerin alınabileceğine ilişkin önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kadın girişimcilerin yerel kalkınmada önemli bir role sahip olduğu ve kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe kadınların eşlerinden bağımsız bir şekilde girişimcilik faaliyetlerinde bulundukları tespit edilmiştir. Kadınların birer girişimci olarak beklentileri hem ailelerine katkı sağlamak istemeleri hem de kurdukları işlerini sürdürebilmeleridir. Ayrıca kadınların 5 yıldan fazla süreyle çalışma yaşamında olmaları İlin ekonomik kalkınmasına olan katkılarının sürdürebilirliğini sağlamakta önemli bir gösterge olduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays women entrepreneurship is gaining importance and like in many developing countries it is an important element of development in Turkey. Woman entrepreneurs support regional development by being active in different areas, transforming them and making these areas more visible. In this context, women entrepreneurs, who have the potential to create jobs, play an important role for themselves, their families and their community in the process of advancing the level of development. In this study the effect of women entrepreneurs on regional development was analyzed using relevant criteria for Igdir province. Obstacles of women entrepreneurs in Igdir were described, consequences of overcoming these challenges for the city and the region were characterized. Furthermore, challenges of women entrepreneurs were identified, and possible solutions and suggested policies were listed in the conclusion section. According to the results, women entrepreneurs play an important role in regional development, and as the education level of women rises, they pursue entrepreneurial activities independently from their spouses. Expectations of women entrepreneurs are to support their families and sustain their business. In addition, if women work for more than five years, it is an important indicator of the sustainability of their contribution to the province economy.