Osmanlı'da kadın hareketi ve milliyetçi ideolojinin kesişimleri: Kadınlar dünyası
Intersections of women's movement and nationalist ideology in the Ottoman Empire: Kadinlar dunyasi
  1. Tez No: 553256
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez feminist tarih yazımının eleştirel, bilgi üreten, tarihi yeniden kurgulayan ve analiz eden özelliklerinden faydalanarak, Osmanlı'da II. Meşrutiyet döneminin en önemli kadın dergilerinden ve Türkiye'de feminist tarihin en önemli kaynaklarından biri olan Kadınlar Dünyası dergisinin günlük olarak yayınlanan ilk yüz sayısını feminizm ve milliyetçiliğin kesişimleri üzerinden okumayı amaçlar. Osmanlı modernleşmesinde el ele yürümüş olan feminizm ve milliyetçiliğin gerilimlerine ve yazarların bu gerilimi hak talepleri bağlamında nasıl dönüştürdüğüne bakmak amaçlanmıştır. Kadınların hak talepleri için milliyetçi söylemleri nasıl kullandıkları ve milliyetçi söylemlerle ortak kurulan feminist söylemlerin Osmanlı kadın hareketi açısından ne tür problemlere yol açtığı çalışmanın temel soruları olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the first hundred issues of Kadinlar Dunyası, that were published on a daily basis. It is one of the most important journals and a significant source for feminist history in Turkey that needs to be investigated through the intersections of feminism and nationalism. This thesis will follow the contributions of feminist historiography including its critical perspective, production of knowledge, and an analysis in historical basis. The main purpose of this study is to look at tensions of feminism and nationalism which were intertwined during the Ottoman modernization period, and to question how writers transformed this tension in the context of demanding rights. Main problematizations of this study are how women use nationalist discourse for demanding rights, and what kind of problems evoked from the point of Ottoman women's movement as an outcome feminism's and nationalism's common discourse.