Siyasal partilerin kadın kollarının siyasal yaşamdaki konumu: Denizli örneği
The position of women's branches of political parties in political life: The Denizli case
- Tez No: 603563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kadınların siyasal alana dâhil olma çabasında, feminist ideoloji ve hareketler önemli bir yer tutmuştur.Bu durum XIX. yüzyılın sonu itibariyle;siyasal, sosyal, iktisadî ve fikrî alanlarda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kadınları da etkilenmiştir. Türkiye'de Cumhuriyet rejimine geçilmesiyle birlikte kadınların toplumsal alanda kapladığı alan genişlerken,modern dünya normları ile uyumlu yeni bir kadın imajı yaratılmıştır. Türkiye'de çok partili siyasal hayata geçiş ve takip eden dönemde kadınların temsil krizi siyasal alanın önemli problemlerinden olmuştur. Kadınların siyaset içerisindeki temsil krizini aşmak için ilk adım Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından, parti bünyesinde kadın kolları kurularak atılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)içerisindeki kadın parlamenter sayısı dikkate alındığında günümüzde kadının siyasetteki temsil krizinin devam ettiği gözlemlenmektedir. Çalışma,demografik özellikleri çerçevesinde Türkiye nüfusu ile benzerlik arz eden ve son on yıllık periyodun yaklaşık üç yıllık bölümünde iki kadın bakan ile kadın politikaları üzerinde söz sahibi olan Denizli şehrinde siyasal partilerin kadın kolları yapılanmalarına odaklanmıştır.Bu bağlamda Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), CHP, Milliyetçi Hareket Partisi(MHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Saadet Partisi'nin (SP)kadın kollarının Türk siyasal yaşamı içerisinde Denizli örneğindeki konumunu sorgulamaktadır. Çalışmada, siyasal parti kadın kollarının genel anlamda siyasal partilerdeki kadının niceliksel temsil krizinin önüne geçtiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca siyasal partilerdeki erkek siyasetçilerin hedeflerine ulaşmak için kadın kollarını araçsallaştırdığı gözlemi çalışmanın bulguları arasında yer almıştır.Bu duruma ek olarak kadınlara yönelik politikaların üretilip, pratiğe dökülmesi sürecinde siyasal parti kadın kollarının işlevsiz kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Feminist ideology and movements have taken an important place in the effort to engage women in the political sphere. This situation is XIX. by the end of the century, women in the Ottoman Empire were also affected in political, social, economic and intellectual fields. With the transition to the Republican regime in Turkey, a new image of women has been created in line with the norms of the modern world, while the area covered by women in the social sphere has expanded. The transition to multiparty political life in Turkey and the women's representation crisis in the following period have been one of the major problems of the political field. The first step to overcome the crisis of women's representation in politics was taken by the Republican People's Party (CHP) by establishing women's branches within the party. Considering the number of women parliamentarians in the Turkish Grand National Assembly (TBMM), it is observed that the crisis of women's representation in politics continues today. The study focused on the structures of the women branches of political parties in Denizli, which are similar to the population of Turkey within the framework of its demographics and have a say in women's policies with two women ministers for nearly three years of the last ten years. In this context, the Justice and Development Party (AK Party), CHP,Nationalist Movement Party (MHP), Peoples' Democratic Party (HDP) and Felicity Party (SP) question the position of women's branches in Turkish political life in the example of Denizli. The study concluded that women's branches of political parties generally prevent the crisis of quantitative representation of women in political parties. Furthermore, the observation that male politicians in political parties are instrumentalization women's branches to achieve their goals was among the findings of the study. In addition, it was observed that the women's branches of the political party remained functional during the process of producing and putting policies towards women into practice.