Ortaokul öğrenci velilerinin görsel sanatlar dersine ilişkin görüşlerinin sosyoekonomik ve sosyokültürel düzlemde değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of secondary school students parents about visual arts lesson in socioeconomic and sociocultural level
  1. Tez No: 553259
  2. Yazar: BAHAR ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE DİLEK KIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ortaokul düzeyinde görsel sanatlar dersi alan öğrencilerin ailelerinin, sosyoekonomik ve sosyokültürel durumları bağlamında görsel sanatlar dersi hakkındaki görüşlerini belirlemenin amaçlandığı bu araştırma, tarama modelinde nitel bir araştırmadır. Araştırma; alanyazın ve uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında; alanyazına yönelik taramalar yapılarak araştırmanın kuramsal kısmı oluşturulmuş, ikinci aşamada ise; anket ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile amaca yönelik veriler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, frekanslar kullanılarak sayısallaştırılmış ve analiz edilmiş, nitel veriler ise betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonunda, ailelerin görsel sanatlar dersine ilişkin görüşlerinde sosyoekonomik ve sosyokültürel durumlarından kaynaklanan şartların etkili olduğu ve bu durumun ailelerin derse yönelik yaklaşımlarını olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative research in the screening model, which aims to determine the views of the parents of the students taking visual arts at the secondary school level on the visual arts lesson in the context of their socioeconomic and sociocultural status. The research consists of the phases; the literature and application. In the first phase of the research; the theoretical part of the study was formed by making scans for the literature and in the second phase; purpose-oriented data were collected by questionnaire and semi-structured interview technique. The quantitative data obtained from the research were digitized and analyzed by using frequencies from descriptive statistical methods and the qualitative data were analyzed by descriptive analysis. At the end of the research, it was concluded that the socioeconomic and sociocultural conditions of the families were effective in the opinions of the parents about the visual arts lesson and this could affect the attitudes of the families towards the lesson positively or negatively.