Investigating the factors leading high school students to choose the field of foreign language as a beginning of language-based profession
Lise öğrencilerinin dil temelli bir mesleğin başlangıcı olarak yabancı dil alanı'nı seçme nedenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 553298
  2. Yazar: MEHMET KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Yabancı Dil Alanını seçmiş 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin yabancı dil ile ilgili kariyer tercihlerini etkileyen etkenlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Aynı zamanda, söz konusu öğrencilerin alan seçimlerinden önce yararlandıkları bilgi kaynakları tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu çalışmada nitel ve nicel çalışmalardan eş zamanlı olarak faydalanan karma yöntemin Eşzamanlı Üçgenleme Desen'i kullanılmıştır. Nicel veriler çalışma için geliştirilen bir anketin bu alanda eğitim alan 238 öğrenciye uygulanmasıyla, nitel veriler ise 11 gönüllü öğrenciyle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemi Uygun Örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen nicel veriler bir istatistik programı kullanılarak nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma bulguları, dil alanındaki öğrencilerin çoğunlukla içsel olarak güdülendiğini ve kendilerini bu alanda yeterli gördüklerini göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin yabancı dil veya diller öğrenerek kendilerini geliştirmeyi hedefledikleri ve kendilerine iş olanağı sağlayacağını ve ileriki hayatlarında çeşitli alanlarda faydalı olacağını düşündükleri için İngilizceye değer verdikleri görülmüştür. Bununla birlikte öğrencilerin mevcut veya önceki İngilizce öğretmenlerinin ve ailelerinin öğrencilerin kararlarında önemli bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun sinema, dizi, şarkı, sosyal medya ve çevrimiçi oyunlar gibi popüler kültürün öğelerinden etkilendiği ve yabancı dillere bu sayede ilgi duymaya başladıkları da bu çalışmanın bulguları arasındadır. Bazı öğrencilerin ise istemeyerek veya mecbur kaldıkları için bu alanı seçtikleri anlaşılmıştır. Son olarak, öğrencilerin Yabancı Dil Alanı hakkında bilgi almak için yararlandıkları kaynaklar araştırılmış ve bu kaynakların İngilizce öğretmenleri, çeşitli forumlar ve bazı sosyal medya platformları olduğu belirlenmiştir. Bu kaynakların tarafsız ve resmi bilgiler sunmada yetersiz kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors affecting the career preferences of the 11th and 12th grade students studying the Field of Foreign Language. Besides, it is tried to unearth the information sources that students utilized before the field selection process. In this study, concurrent triangulation mixed method enabling both qualitative and quantitative data was utilized. Quantitative data was obtained through a questionnaire developed specifically for this study and it was applied to 238 students studying the Field of Foreign Language. Qualitative data was obtained by conducting interviews with 11 volunteer students. The quantitative data analysis was performed via a statistical package while content analysis was performed for the qualitative analysis. The findings demonstrated that the students are mostly intrinsically motivated and they have self-efficacy beliefs in English. Moreover, the students aim to improve themselves by learning foreign languages and they value English since they think it will provide them with job opportunities and they will utilize it in various fields in the future. Furthermore, the current and previous English teachers and families of the students seem to have an impact on the decisions of the students. It was also figured out that most students are influenced by such elements of the popular culture as movies, TV series, social media and online games, and that they started to be interested in English thanks to these elements. On the other hand, it was determined that some students prefer this field unwillingly or under obligation. Lastly, the sources that students utilized to get information about the Field of Foreign Languages were found to be their English teachers, various blogs and some of the social media platforms which are insufficient to yield objective and official information.