Anahtar noktası ve yama eşleşme yöntemleri ile doku bazlı görüntü sahteciliği tespiti
Pattern based image forgery detection by the aid of keypoint and patchmatch methods
- Tez No: 553302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sayısal görüntü üzerinde işleme ve düzenleme, teknolojinin gelişmesiyle hızlı ve yaygın hale gelmiştir. Teknolojinin iyi amaçlı kullanımının yanında, görüntülerin gerçekliği üzerinde oynamak gibi kötü amaçlı kullanımı da mümkündür. Sayısal görüntü üzerinde kötü amaçlı olarak kullanılan en yaygın sahtecilik yöntemi, kopyala-yapıştır sahteciliğidir. Kopyala-yapıştır sahteciliği nesneleri kapatmak (ör: olay yeri görüntülerinde cinayetin işlendiği suç aleti ya da suçu işleyen kişinin görüntüsünün gizlenmesi) ya da istenilen nesnelerin sayısını arttırmak (ör: yapılan hava saldırısı görüntüsünde füzelerin ve füzeatarların sayısını arttırmak) için aynı görüntü içerisinden kopyalanan bölgenin yine aynı görüntü içerisine yapıştırılmasıdır. Bu tez çalışmasında, askeri, tıp, kamu ve hukuk gibi önem arz eden alanlarda yapılan kopyala-yapıştır sahteciliği tespiti için önerilen iki çalışma anlatılacaktır. Bunların yanı sıra kopyala-yapıştır sahteciliği tespitinde literatürde daha önce yer almamış ama önemli bir alan olan ve yoğun bilgi içeren hiperspektral uydu veri setleri kullanılarak, görüntü sahteciliği tespiti gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla literatürde var olan çalışmalar karşılaştırılarak, ataklara karşı dayanıklılık test edilmiştir. Önerilen yöntemlerin doğruluk oranının daha yüksek ve ataklara karşı dayanıklı olduğu deneysel sonuçlar ile rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Processing and editing operations on digital images become fast and common with the aid of technological improvements. In addition to the good use of technology, it is also possible to use maliciously, such as editing reality of images. The most common method of vicious editing is the copy-move forgery. Copy-move forgery can be used to cover objects (i.e covering the image of the crime device or the perpetrator of the crime scene in the crime scene images) or increasing the number of objects desired (i.e increasing the number of missiles and missile launchers in the air attack image). In this thesis, two studies which are proposed for the detection of copy-paste forgery in important areas such as military, medical, public and law will be explained. Moreover, Copy-move forgery detection methods are used in hyperspectral satellite image data sets with dense and important information which are not found in literature. The studies carried out within the scope of the thesis were compared with the existing studies in the literature and the resistance to attacks was tested. It has been reported with the experimental results that the accuracy of the proposed methods is higher than conventional methods and resistant to attacks.