Tasarruf aracı olarak bireysel emeklilik sistemi ve çalışan kişilerin bireysel emeklilik ile ilgili görüşleri (Samsun ili örneği)
Individual pension system as a saving tool and perspectives of employess about individual pension system: Samsun province example
- Tez No: 553312
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sigortacılık, Banking, Economics, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Samsun ilinde çalışan kişilerin tasarruf aracı olarak bireysel emeklilik sistemi ile ilgili görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Samsun ilinde kamu ya da özel sektörde aktif çalışan kişilerin tasarruf algısı ve tutumu, risk algısı ve tutumu ile bireysel emeklilik algısı sorgulanmıştır. Araştırma betimsel bir araştırma olup, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formu kamu sektöründen 210 ve özel sektörden 212 aktif çalışan olmak üzere toplam 422 katılımcıya uygulanmıştır. Uygulama sonucunda verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinden Frekans analizi, Faktör analizi, Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi, Tukey testi ve Tamhane testi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların risk algısı ve tutumu ile cinsiyet, medeni durum, yaş grubu ve çalışılan sektör arasında; bireysel emeklilik algısı ile cinsiyet, medeni durum, çalışılan sektör, çalışılan süre arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate perspectives of employees' in Samsun province about individual pension system as a saving tool. In accordance with this purpose, factors about savings perception and attitude, risk perception and attitude with individual pension system perception of people who were working actively at public or private sector in Samsun province were questioned. This research was a descriptive research and the survey was used as a data collection tool. The survey form was applied to 422 participants, 210 of them were from public sector and 212 of them were from private sector who were working actively. At the end of the application, SPSS program was used to analyze the data. To analyze the obtained data; Faktor analysis, Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) tests, Tukey's test and Tamhane's test were performed. At the result of the analyze, a significant difference between the participants' risk perception, attitude and gender, marital status, age group, working sector; between individual pension perception and gender, marital status, working sector, term of employment was determined.