Kazakistan'da ormancılık; Mevcut durum ve gelişim olanakları
Forestry in Kazakhstan: Current situation and development opportunities
  1. Tez No: 553319
  2. Yazar: KANAT SARIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Economics, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışma Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığını kazandığı 1991-2016 dönemini kapsamaktadır. Tezde Kazakistan ormancılığının güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri analiz edilmiştir. Bir anket formu geliştirerek, ülkenin SWOT analizine ait veriler toplanmıştır. Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandığı dönem içerisinde, ormancılığı yapılandırmak geliştirmek üzere hazırlanan programlar incelenmiştir. Kazakistan'ın coğrafi konumu ormancılığını da etkilemektedir. Rusya ve Çin gibi dünyanın ekonomik, coğrafi ve ormancılık açısından iki büyük ülkesinin arasında yer alan Kazakistan Cumhuriyeti, bu ülkelerden odun hammaddesi ithal eder durumdadır. Bununla birlikte, Kazakistan kırsal yaşamının içinde bulunduğu kalkınma sorunları, ormancılığı etkilemekte, ormanlar üzerinde bir odun hammaddesi, otlatma yararlanma baskısı yaratmaktadır. Kazakistan ormanlarının içerdiği biyolojik çeşitlilik önemli düzeydedir. Toprak koruma ve otlatma açısından ormanlara gereksinim bulunmaktadır. Özellikle karma ormancılık alanında ülkenin ormancılıktan yararlanabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study covered period from independence of the Republic of Kazakhstan (RK) from 1991 to 2016. Throughout thesis it is shown the analyzation of forestry of Kazakhstan its' strong and weak parts. Indications and calculation of advantages and disadvantages made via SWOT analysyis as well as using questionnaire forms. From other hand, while evaluating country's forestry sector beginning from Kazakhstan's independence, it is been seen that few crucial and important programs has been made in order to stabilise and develope forestry sector. However not all efforts had given approprite expectations and results. Geographical locations of RK beetween worlds most biggest economically strong in areas including forestry, countries such as Russia and China makes Kazakhstan importer of Forestry products from above indicated countries, hence negatively affecting development of forestry at home. In addition, low social level of people in rural areas who uses forestry as wood timber add up to one of the many forestry issues. Also analyses indicated that the forestrly lows made by goverments achieved reverse results of had been not executed on necessary level. Despite of this facts it is been find out that the potential of Kazakhstan's forestry secotor is tremendous and needs correct ways of its development in order to create ways of forestry sector grows.