Plastik sulu sıkılama kartuşlarının patlatma verimine, ocak atmosferine ve patlatma ekonomisine olan etkilerinin incelenmesi
An Investigation of into the effect of plastic water cartridges on blasting efficiency, mine atmosphere and blasting economy
- Tez No: 55332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTİYAR ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
(TÜRKÇE ABSTRACT) ÖZET Bu tez çalışmasında yeraltı maden ocaklarında gerçekleştirilen patlatmalarda sıkılamanın önemi ve farklı uygulamaları incelenmiştir. Çoğunlukla önemi gözardı edilen sıkılama işlemi iş güvenliği, işçi sağlığı, ocak atmosferine olan etkileri, patlatma performansı ve patlatma ekonomisi açısından ele alınmıştır. Yeraltı patlatmaları sonucu oluşan solunabilir toz ve zehirli patlatma gazlarını bastırmadaki performanslar klasik kil ve plastik sulu sıkılama kartuşu kullanımında karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Bu amaç doğrultusunda TTK'ya bağlı Karadon Müessesesi Kilimli Yeraltı Ocağı'nda hem plastik sulu sıkılama kartuşları hem de kil sıkılamanın kullanıldığı kömür ve taş bacalar içerisinde sürülen ulaşım ve anakat galerilerinde bir dizi patlatma yapılmıştır. Tez çalışmasında sonuçlarından bahsedilen patlatmalar deney ölçekli patlatmalar olmayıp, işletmenin normal hazırlık çalışmalarının yürütüldüğü patlatmalar olmuştur. Dolayısıyla, gerçek vardiya ve patlatana düzeneklerinden alınan veriler değerlendirilmiştir. Patlatma sonrasında ise gaz ve toz ölçümleri yapılarak ocak atmosferi açısından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sıkılamanın patlatma ekonomisi ve iş gücü üzerindeki olumlu etkileri de değerlendirilerek deneysel çalışmalardan elde edilen verilerin ışığında, sulu sıkılama kartuşlarının, hem ocak atmosferine patlatma sonrası salman toz ve gaz konsantrasyonlarının azaltılmasında, hem de patlatma performansının artırılmasında daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
(İNGİLİZCE ABSTRACT) SUMMARY Various types and importance of stemming in underground blasting operations were investigated in this thesis. Stemming, that its importance is usually disregarded, examined from workers health and safety, blasting performance and economy points of view. Performance of clay and plastic water stemming cartridges on the suppression of dust and poisonous detonation gases Were presented in a comparative manner. For this purpose a series of in-situ blasting were carried out at TTK Karadon Establishment, Kilimli Colliery by using both clay and plastic water cartridge stemming in drivages opened in coal and rock. Blasting operations were not in the laboratory scale, but casual ones for the drivage of development galleries. Therefore, test results were based on actual shift work and blasthole patterns. Dust and gas concentrations were measured and used for the evaluation of mine atmosphere after blasting. As a result, by considering the results of in-situ measurements the use of plastic water stemming cartridges was found to be advantageous over clay stemming. It is concluded that plastic water stemming cartridges decrease dust and gas concentrations as well as increasing blasting performance.