Subvolkanik kompleks polimetalik sülfürlü cevherlerde birincil şlam ve kilin özellikleri ve flotasyon seçimliliğine etkileri
  1. Tez No: 55333
  2. Yazar: ALP ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, subvolkanik kompleks sülfürlü polimetalik cevherler grubundaki Espiye-Lahanos kompleks bakır-çinko cevherindeki birincil şlam ve kilin karakterizasyonunun yapılması ve flotasyon şeçimliliğindeki etkilerinin incelenmesidir. Deneysel çalışmalarda kullanılan cevher örnekleri, Giresun ili Espiye ilçesi Lahanos mevkiindeki Demir Export A.Ş.'ne ait Cu/Zn flotasyon tesisinin cevher stoğundan 1994 yılı Ağustos ayında alınmıştır. Flotasyon tesisindeki temel proses ölçütleri, örneğin öğütme inceliği, pH, bastına, toplayıcı ve köpürtücü cinsleri aynen alınmıştır. Tez çalışmaları iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada, deneysel çalışmalara konu olan tüm örneklerin karakterizasyonu yapılmıştır. Karakterizasyon çalışmaları, atomik absorpsiyon spektrometresi, visible spektrometre, X-ışını floresans ve gravimetrik yöntemler kullanılarak yapılan kimyasal; X-ışını difraktometresi ve parlak kesitlerden yararlanılarak yapılan mineralojik; elek serileri, Cyclosizer ve Coulter Counter cihazları kullanılarak yapılan tane boyu analizlerini kapsamaktadır. İkinci aşamada ise, flotasyon kimyasalları (toplayıcı, bastıncı ve köpürtücü) dozajlarının ve flotasyon sürelerinin (kaba, süpürme ve temizleme), Lahanos Cu/Zn flotasyon tesisindeki koşullan sağlayacak değerlerini belirlemek için flotasyon testleri yapılmıştır. Daha sonra, belirlenen bu koşullarda birincil şlam ve kil ilave edilerek flotasyon testleri yapılmış ve birincil şlam ile kil fraksiyonunun kompleks sülfürlü cevherlerin Rotasyonunda seçimliliğe olan etkileri ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, hem birincil şlamın hem de kil fraksiyonunun kompleks sülfürlü cevherlerin flotasyonunda seçimliliğe olumsuz etküerinin olduğunu göstermektedir. Kil fraksiyonunun seçimliliği nispeten daha olumsuz etkilediği görülmüştür. Kil fraksiyonu ağırlıkça O'dan %30'a arttırıldığında, nihai bakır konsantresinin bakır tenora yaklaşık %20'den %14'e düşmüş, çinko verimi ise %4'ten %28'e kadar çıkmıştır. Yine aym şekilde, birincil şlam miktarı ağırlıkça O'dan %30'a arttırıldığında konsantrenin bakır tenörü %20'den yaklaşık %17'ye düşmüş, çinko verimi ise %4'ten yaklaşık % 10' nun üzerine çıkmıştır. Her iki malzemenin de olumsuz etkileri, temizleme adımlı flotasyon testlerinde daha belirgin olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT The objective of this study was to characterise the primary slime and clay of a subvolcanogenic complex polymetallic sulphide ore (Espiye-Lahanos) and to study their effects on the selectivity in complex sulphide ore flotation. The essential process conditions, such as fineness of grinding, pH, collector, frother and depressant sets, at the flotation plant were taken in exactly the same way. The ore samples used in this study were taken from the ore stock-pile of Cu/Zn flotation plant of Demir Export A.Ş. at Lahanos, Espiye, Giresun in August 1994. The experimental work was performed at two stages. At the first stage, characterisation of all the samples used in experimental studies was made. The characterisation studies included chemical analysis by atomic absorption spectrometer, visible spectrometer, X-ray fluorescense and gravimetric methods, mineralogical analysis by X-ray diffraction and polished sections and particle size analysis by sieve series, Cyclosizer and Coulter Counter apparatus. At the second stage, flotation tests were performed to determine the dosages of flotation chemicals (lime, collector, depressant and frother) and flotation times (roughing, scavenging and cleaning) used at the Lahanos Cu/Zn flotation plant. Then, flotation tests were carried out at these conditions in order to examine the effects of the primary slime and the clay fraction on the selectivity in the flotation of complex sulphide ores. The results obtained from flotation tests showed that both the primary slime and the clay fraction had negative effects on the selectivity. It was found that the effect of the clay fraction on selectivity was more negative than the primary slime. As the amount of clay fraction was increased from 0 to %30 in weight, it was observed that the Cu grade of copper concentrate decreased from %20 to %14 gradually and the Zn recovery increased from %4 up to %28. Similarly, when the amount of the primary slime was increased from 0 to %30, the Cu grade of copper concentrate decreased from %20 nearly to %17 and Zn recovery increased from %4 to %10. The negative effects of the both material were more pronounced in the cleaning stages.