Aksaray-Ihlara vadisindeki volkanosedimanter kayaçlarda görülen duyarsızlık mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the instability mechanisms observed in volcanosedimentary rocks at Ihlara Valley
  1. Tez No: 55331
  2. Yazar: ADİL BİNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. K. ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ihlara vadisi içinde olası blok devrilmeleri ile ilgili yenilme mekanizmalarının belirlenmesi ve bozunmanın blokların duraylılığı üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma, saha ve laboratuvar çalışmaları olmak üzere iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Çalışma alanında, Pliyosen yaşlı Hasandağı kül formasyonu, Kızılkaya ignimbiriti ve Selime tüfü birimleri yüzeylenmektedir. Çalışma sahasında, vadi yamacından uzaklaşmış tek bloklar ve blok sistemleri bulunmaktadır. Saha çalışmalarında, vadi yamacından uzaklaşmış blokların boyutları, yerleri, ve hareket yönleri belirlenmiştir. Sayısallaştırma yöntemleri ile oluşturan üç boyutlu saha modeli üzerine, saha çalışmaları şuasında belirlenen blok yerleri ve hareket yönleri işaretlenmiş, daha sonra laboratuvar çalışmaları için örnekleme yapılmıştır. Laboratuvar çalışmaları Kızılkaya ignimbiritinin, sağlam kayaç tek eksenli sıkışma dayanımı değerlerinin 24.98-73.56 MPa arasında, çekilme dayammı değerlerinin ise 2.1-4.7 MPa arasında değiştiğini göstermiştir. Kızılkaya ignimbiriti blokları kaynaşmış eklemlerin ortalama çekilme dayammı değeri 0.6 MPa'dır. Ampirik yöntem kullanılarak eklem makaslama dayanımı yenilme zarflan çizilmiştir.Selime tüfünün, tek eksenli sıkışma dayammı değerleri 1.31-8.21 MPa arasındadır. Selime tüfünden, mağara içlerinde, yatay konumda, yüzeyden içeriye doğru örnekleme yapılmıştır. Örneklerin suda aşınmaya karşı duraylıhk indeks değerleri (Idj) %28.5-%85 arasında değişmektedir. X ışınlan çözümlemeleri, Selime tüfü örneklerinde, kil oranının %6-%12 arasında olduğunu göstermiştir. Sahada görülen fiziksel aynşmayı laboratuvarda ortamında incelemek için donma-çözülme deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonunda Selime tüfü örneklerinin elastisite modülü değerleri arasında 0.152 GPa - 4.13 GPa değişme göstermiştir. Kinematik analizlerle sonucunda, tabam aşınmış tek bloklarda ve blok sistemlerinde devrilme türü yenilme belirlenmiştir. Çalışma sahasında yer alan 'tek blok' larda ve 'blok sistemleri 'nde farklı 'blok devrilmesi' analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, 'tek blok' larda, blok eğimi 8° geçtiğinde 'blok devrilmesi'; 'blok sistemleri 'nde ise, tabandaki farklı oturma sonucu blokların iki ucunda oluşan eğim farkı, 11°' yi aştığında 'blok devrilmesi' gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, it is aimed determine the block possible toppling mechanism observed in the Ihlara Valley, and the influence of the weathering on the stability of the blocks. The study includes field and laboratory stages. Hasandağı ash formation, Kızılkaya ignimbrite and Selime tuff of Pliocene age crop out in the study area. Individual blocks and block systems seperated from the valley side are frequently observed. In the field studies, dimensions, locations and movement directions of the blocks separated from valley side were measured. The locations and movement directions of the separated blocks and sample locations were marked on the three-dimensional digital elevation model of the site obtained from digitalisation and interpolation techniques. The laboratory studies revealed that, the uniaxial compressive strength and the tensile strength of the intact Kızılkaya ignimbrite rock samples range between 25.0-73.5 MPa and 2.1-4.7 MPa. The average tensile strengh of welded joints of Kızılkaya ignimbrite was determined as 0.6 MPa. The joint shear strength envelopes were drawn using appropriate empirical method. The uniaxial compressive strength values of Selime tuff were obtained between 1.3-8.1 MPa. The second cycle slake durability index values of Selime tuff varied between 28.5%-85%. The clay contents of the Selime tuff were found to vary between 6%-12% using semi-quantitative X-Ray analyses. According to the kinematic analyses indicated that, in the individual blocks with eroded base and block systems, the toppling failure was the most probable. Numerous block toppling analyses were performed on individual blocks and block systems. As a conclusion, block toppling occurs when the dip value of individual block exceeds 8° and when the block toppling occurs in the block systems,.base angle resulting from differential settlement exceeds 11°.