Senecio vernalis Waldst. & Kit. bitkisinin doğal bileşenlerinin ekstraksiyonu ve biyolojik aktivitelerinin saptanması
Determination of the biological activities and extraction of natural components of Senecio vernalis Waldst. & Kit.
  1. Tez No: 553327
  2. Yazar: HAVVA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BOZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Senecio vernalis (Asteraceae) bitkisinin toprak üstü kısımlarının kloroform, metanol ve hekzan ekstreleri kromatografik yöntemlerle fraksiyonlara ayrılıp, biyolojik aktiviteleri ölçüldü. Fraksiyonların içerik analizleri spektral yöntemlerle tayin edildi. Elde edilen ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri, disk difüzyon yöntemi ile 10 farklı mikroorganizmaya (Klebsiella pneumoniae AATC 13883, Escherichia coli ATCC 36218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Bacillus megaterium DCM32, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus subtilis ATCC 6633, Yarrowia lipolytica, Saccharomyces cerevisiae ve Candida albicans ATCC 10231) karşı ölçüldü. Total olarak uygulanan metanol ve hekzan ekstreleri ile KAE5 ekstresinin özellikle test edilen bakterilere karşı aktivite gösterdiği belirlendi. Ekstreler uygulanarak çimlendirilen bitki tohumlarının, kök ve gövde uzunluklarında önemli değişimler gözlenmedi. Genomik stabilite testinde ise yine KAE5 ekstresinin Hordeum vulgare tohumlarında %39 oranında düşüşlere sebep olduğu belirlendi. Amaranthus retroflexus tohumlarının ise Hordeum vulgare tohumlarına göre daha dirençli oldukları tespit edildi. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri; DPPH ve ABTS serbest radikallerini giderme aktiviteleri ölçülerek gerçekleştirildi. Kimyasal içerikleri GS-MS ile fenolik içerikleri ise HPLC yöntemiyle analiz edilen ekstrelerin ABTS radikaline karşı aktivite gösterdikleri ancak bu aktivitenin kontrole göre düşük olduğu tespit edildi. DPPH testinde ise önemli bir değişim gözlenmedi. Antioksidan aktiviteye neden olabilecek fenolik içeriklerin Myrisetin, Absisik asit ve Kurkumin bileşiklerinden ibaret olduğu ve düşük oranlarda bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chloroform, methanol and hexane extracts of the above-ground parts of the Senecio vernalis (Asteraceae) plant were separated into fractions by chromatographic methods and their biological activities were determined. The content of fractions was determined by spectral methods. The antimicrobial activities of the extracts were measured against 10 different microorganisms (Klebsiella pneumoniaee AATC 13883, Escherichia coli ATCC 36218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Bacillus megaterium DCM32, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus subtilis ATCC 6633, Yarrowia lipolytica, Saccharomyces cerevisiae and Candida albicans ATCC 10231) by disk diffusion method. The totally applied methanol and hexane extracts and KAE5 extract were determined to be active against tested bacteria. There were no significant changes observed in root and stem lengths of germinated plant seeds after applying the extracts. However, in the genomic stability test, KAE5 extract has caused 39% decrease in Hordeum vulgare genome. On the other hand, Amaranthus retroflexus seeds were found to be more resistant than Hordeum vulgare. The antioxidant activities of extracts were performed by their DPPH and ABTS free radical scavenging activities. The chemical contents of the extracts were analyzed by GS-MS and the phenolic ones by HPLC. The extracts showed lower activity against ABTS radical than the control. No significant change was observed in the DPPH test. It was determined that phenolic contents, which may cause antioxidant activity, consisted of Myrisetin, Absisic acid and Curcumin, which have found for low concentration.