Gümüşgün-Gönen-Atabey (Isparta) dolayının jeolojisi
- Tez No: 22207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUZULİ YAĞMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-11- ÖZ Gümüşgün-Gönen-Atabey- arasında yeralan inceleme alanı İsparta il sınırları içinde bulunmaktadır. 1/25000 ölçekli to- 2 poğrafik haritada yaklaşık 350 km 'lik bir sahayı kapsamaktadır. Çalışma sahasında yeralan kayaçlar otokton ve allokton konumlu olarak iki büyük gruba ayrılır. Otokton konumlu kayaçların alt bölümünü Alt -Orta Eosen yaşlı Kayıköy formasyonu oluşturur. Birim, çamurtaşı, kumtaşı ve çakıltaşı ardalanmasından oluşur. İçerisinde seyrek olarak dökün tü akması oluşukları yer alır. Kayıköy formasyonunu geçişli bir dokarıakla üstleyen Gönen konglomeraları başlıca kötü boylanmalı kireçtaşı, kumtaşı ve of iyolitlerden türemiş çakıl bileşenlerinden oluşur. Çakıllar iyi ile orta yuvarlaklaşmış ve tane desteklidir. Kiremitvari çakıl dizilimi ve üste doğru tane incelmesi ve kabalaşması ola ğan tortul yapılardır. Gönen konglomerası istifi içinde bloktaşı, kumtaşı ve çamurtaşı tortul fasiyesleri ile yersel kömür ara kat kıları bulunur. Birimin yansıttığı sedimentoloji özellikleri mo las tipi bir çökelimin bölgede Oligosen dönemi boyunca yaygın olarak geliştiğini belgeler. Allokton konumlu Ofiyolit karmaşığı ile Jura-Kretase yaşlı Kapıdağ kireç tayı, Gönen konglomeralarını tektonik bir dokanakla üstler. Sub-volkanik stok şeklinde yüzeyleyen Pliyosen yaşlı Baltası Traki-Andeziti, porfiritik dokulu olup fenokristaller af ani tik bir hamur içinde dağılmış olarak bulunmaktadır. Büyük olasılıkla Gölcük volkanizınasınm tali bir baca dolgusunu teşkil eden birim, diğer kaya birimlerini keserek yüzeyler.-iii- Kuvaterner yaşlı Atabey konglomerası; kötü boylanraalı, kum ve karbonat çimentosu ile tutturulmuş köşeli çakıllardan yapılıdır. Tane arası gözeneklilik son derece yaygındır. Çalışma alanının her yerinde yatay katmanlanma sunarlar. Atabey konglo merası Kapıdağ kireçtaşmı açısal uyumsuzlukla üstler. Allokton konumlu kayaçları Jura Kapıdağ kireçtaşı ve (jst Kretase yaşlı Ofiyolit karmaşığı oluşturur. ttura-Kretase yaşlı Kapıdağ kireçtaşı mikritik dokulu, is- tiftaşı Özelliğindedir. Tektonizma sonucu gelişen kıvrımlar ge nellikle D-B uzanımlıdır. Ofiyolit karmaşığını tektonik bir do- kanakla üstler. Üst Kretase- Alt Miyosen yaşlı Ofiyolit karmaşığı, ser- pantinit, gabro, diyabaz, çört, radyolarit, kumtaşı ve şeyllerden yapılıdır. Ayrıca içerisinde olistolit halinde kireçtaşı blokla rına rastlamak mümkündür. Gönen konglomerasını tektonik bir do- kanakla üstler. En üstte gevşek tutturulmuş kil, kum ve çakıldan oluşan Kuvaterner yaşlı Alüvyonlar yer alır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT The investigated area is located among of Gümü.jgun-Gönen and Atabey (İsparta). According to the topographic map of the 1/25000 in scale these area approximately have 35ü squre kilo meters. The rock assemblayes of the autochthonous and alloch- thonous setting rocks. The Kayxkoy formation is Lower-Middle Socene in age and of the autochthonous rocks. These unit consists mainly of raudstone, sandstone and pebblestone alternation. Locally, the debris-flow deposits are occur in the Kayxkb'y sequence. The Gönen conglomerates are consist of poor-sorted limestone, sandstone and ophiolitic constituents which are derived from mainly allochthonous ophiolite melange. These unit rests gradiationally on the Kayıköy formation. Pebble constitu ents of the Gönen conglomerates are well to middle rounded and grain-supported. Rip-up clasts coarsening and fining-upward graded bedding are mainly sedimentary structures. Locally, the blocstone, sandstone and rnudstone lithofacies and coal inter calations are occur in the Gönen conglomerate sequence. The sedimentological features of these unit represent the molasse deposition were developed in the wide-area of these region during the Oligocene phase. Allochthonous ophiolite complex and Kapıdağ limestone (Jurassic-Cretaceous) rests tectonically on the Gönen conglomerates.-V- The Pliocene in age Balta^x Trachy-andesite exposures as sub-volkanic stock in the Kayxkoy formation. The trachy-andesites are perphritic textured and the phenocryats disseminated in the volkanik matrix. These volcanic unit cuts the other older rocks which is secondary funnel-fill, probably related with Gölcük volcanic area. The Quaternary Atabey conglomerates are poor-sorted, locally carbonate cemented and composed mainly of poor-rounded pebbles derived from Kapxdag limestones and Gönen conglomerates. Inter-granular porosity is mainly developed. Generally, these unit is lateral bedded in the everywhere of study area. Tbe Atabey conglomerates rest angular- unconformity on the Kapxdap; limestone. The allochthonous units are made of Jurassic in age Kapxdag limestone and Upper Cretaceous in age Ophiolite complex. The Kapx dag limestone is made of micritic carbonates, packstones. The fold- axes in the Kapxdag limestone, are generally E-W-trending. The Kapxdag limestone overlies tectonically on the Ophiolite complex. The Ophiolite complex is consist of serpantinite, n;abbro, diabase, chert, radyolarite, sandstone and shales. In addition to, limestone blocks are accur olistolites in the ophiolitic complex. The Ophiolite complex averlies tectonically the Gönen conglomerates. The alluvial sediments are composed mainly of unconsoli dated claystone, sandstone and conglomerates.