İleri basınçlı su reaktörlerinde yakıt davranışı
Fuel behaviour in advanced pressurized water reactors
- Tez No: 55335
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcûkl f TÜBİTAK/TÜRDÜK'ûn Abstrakt Hazrlama Kılavuzunu kullanınız) Bu çalışmada ileri basınçlı su reaktörlerinin yakıt davranışları normal geçişsiz durum koşullarında incelenmiştir. İncelenecek ileri basınçlı su reaktörü yakıtı olarak System-80+ ve Westinghouse Vantage-5 tipi reaktörlerin yakıtları kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı; değişik modellerin hassasiyetinin ve seçilen değişik tasarım parametrelerinin yakıt davranışı üzerindeki etkilerinin analiz edilmesidir. Analizler için FRAPCON-II bilgisayar kodu kullamlmışür.Analizlerde FRAPCON-II kodunun değişik modelleme özellikleri de incelenmiştir. Analizler, iki ana bölümde gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, çalışma koşullarının yakıt davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Önce, normal çalışma koşullan altında yakıt davranışı analiz edilmiş; daha sonra, değişik güç değerlerindeki yakıt tepkisi hesaplanmıştır. İkinci bölümde, tasarım değerlerinin yakıt davranışı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla parametrik analizler yapılmıştır. Bu bölümde, işletme öncesi boşluk kalınlığı, yakıt yoğunluğu ve doldurulmuş gaz basıncının yakıt üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Hesaplamalar, çalışmada kullanılan her iki yakıt tipinin de güvenlik sınırlan içerisinde çalıştığını göstermiştir. Ancak, FRAPCON-II kodunun değişik hesaplama modelleri, değişik modelleme özelliklerinden dolayı birbirinden farklı davranışlar göstermiştir. Deneysel verilerin olmayışı nedeniyle yakıt parametrelerinin en iyi değerleri hakkında çıkanmda bulunmak ve sonuçlardaki hata miktannı belirlemek zordur. Kodun performansını iyileştirmek için, normal yakıt çubuğu parametrelerinden farklı tasanm parametrelerinin analiz edilebilmesi için, daha iyi deneysel korelasyonların geliştirilmesinin gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük) Fuel rod behavior of advanced pressurized water reactors under steady state conditions has been investigated in this study. System-80+ and Westinghouse Vantage-5 fuels have been considered as advanced pressurized water reactor fuels to be analyzed. The purpose of this study is to analyze the sensitivity of different models and the effect of selected design parameters on the overall fuel behavior. FRAPCON-II computer code has been used for the analyses. Different modelling options of FRAPCON-II have also been considered in these analyses. Analyses have been performed in two main parts. In the first part, effects of operating conditions on fuel behavior have been investigated. At first, fuel rod response under normal operating conditions has been analyzed. Then, fuel rod response to different fuel ratings has been calculated. In the second part, in order to estimate the effect of design parameters on fuel behavior, parametric analyses have been performed. In this part, fuel rod behavior with the variations of initial gap thickness, as fabricated fuel density, and initial fill gas pressure have been determined. The computations showed that both of the fuel rods used in this study operate within the safety limits. However, FRAPCON-II modelling options have been resulted in different behavior due to their modelling characteristics. Hence, with the absence of experimental data, it is difficult to make assesment for the best fuel parameters. It is also difficult to estimate error associated with the results. To improve the performance of the code, it seems necessary to develop better experimental correlations in material properties in order to analyze the effect of considerably different design parameters than nominal rod parameters.