Viscum album ile birlikte verilen probiyotiklerin, CCL4 ile oluşturulan karaciğer hasarında koruyucu ve tedavi edici etkilerinin incelenmesi
Investigation of the protective and therapeutic effects of probiotics given with viscum album in liver damage induced by CCL4
  1. Tez No: 553360
  2. Yazar: MELTEM ERDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Lipit peroksidasyonunun serbest radikallerden kaynaklanan bir mekanizma ile başladığını ve“pozitif feed back”ile serbest radikallerin artışına sebep olduğu gösterilmiştir. Viscum album(VA) çeşitli biyolojik aktif maddeler içeren bir bitkidir ve bu bitkinin antioksidan etkileri bilinmektedir. Probiyotikler(pro) ise barsak mikrobiyotasının gelişmesinde önemli rol oynar ve böylelikle CCl4 gibi toksik maddelerin olumsuz etkilerini azaltıp VA nın terapötik etkilerini arttıracağı düşünülmüştür. Hem oksijenaz-1 (HO-1), strese tepki veren bir enzimdir. 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), serbest radikal kaynaklı oksidatif lezyonların baskın formlarından biridir ve oksidatif stres ve karsinogenez için bir biyobelirteç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada 56 adet wistar rat kullanulmıştır, bunlar; Kontrol, Kronik Hasar (k) CCl4, (k) CCl4+VA, (k) CCl4+VA+Probiyotik, Akut Hasar (a) CCl4, VA+CCl4 (a), VA+Probiyotik+CCl4 (a) olmak üzere yedi grup oluşturulmuştur. Hayvanlardan karaciğer doku ve kan örnekleri alındıktan sonra dokuda ve plazmada lipit peroksidasyon düzeyi belirteci olarak Malondialdehit (MDA), oksidatif stres parametrelerinden doku ve tam kan Glutatyon (GSH) seviyeleri ve doku Katalaz (KAT) aktiviteleri ölçüldü. Serumdan ise rutin biyokimya ile HO-1 ve 8-OHdG seviyeleri ölçüldü. Viscum album'un metanollü ekstresi 300mg/kg ve probiyotik bakteriler oral yolla verilmek üzere hazırlandı. Kronik hasar grubuna 1 ml/kg CCl4, akut hasar grubuna 2ml/kg CCl4 i.p. olarak enjekte edildi.
Özet (Çeviri)
It has been shown that lipid peroxidation starts with a mechanism originating from free radicals and causes an increasment in free radicals by“positive feed back”. Viscum album (VA) is a plant that contains a variety of biologically active substances and its antioxidant effects are known. Probiotics (pro) play an important role in the development of intestinal microbiota, thus reducing the negative effects of toxic substances such as CCl4 and eventually it will increase the therapeutic effects of VA. Heme oxygenase-1 (HO-1) is a stress response enzyme 8-Hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) is one of the dominant forms of free radical-derived oxidative lesions and is used as a biomarker for oxidative stress and carcinogenesis. In this study, 56 male wistar rats were divided into 7 groups, including Control, Chronic Damage (k) CCl4, (k) CCl4 + VA, (k) CCl4 + VA + Probiotic, Acute Damage (a) CCl4, VA + CCl4 (a), VA + Probiotic + CCl4 (a). After liver tissue and blood samples were taken from the animals, tissue and whole blood Glutathione (GSH) levels, tissue KATalase (KAT) activities and tissue and plasma malondialdehyde (MDA) oxidative stress parameters were measured. Rutine biochemical and HO-1 and 8-OHdG levels were measured in the serum. The methanolic extract of Viscum album was prepared for 300 mg/kg and probiotic bacteria giving for oral administration. CCl4 1ml/kg was injected in the chronic damage group, and 2ml/kg was injected in the acute ınjury group.