Beşeri sermaye yatırımlarının verimlilik üzerine etkisi: Panel veri analizi
The impact of human capital investments on productivity: Panel data analysis
- Tez No: 553359
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya ekonomik yapısının küreselleşmesiyle birlikte, yapılan işlerin niteliği ve çalışan işgücünün özellikleri de buna bağlı olarak değişmektedir. Özellikle iletişim, bilgi ve hizmetler sektöründeki gelişmeler yeni iş koşulları ve bu iş koşullarını yaratan kaynaklar, insan kaynağının hazırlanmasında ve kullanılmasında yeni yaklaşımların gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu çalışma, tüm dünya ülkelerindeki 1980 ile 2017 yılları arasındaki dönemlerdeki insani sermaye ve prodüktiviteye etki eden faktörler ele alınarak verilerle analiz edilmiştir. Ekonometrik analizde insani sermaye ve prodüktivite arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca emek gücü prodüktivitesini etkileyen bağımsız değişkenlerle (sağlık, dışa açıklık, enflasyon, çalışma saati, yatırım, doğrudan yatırım) açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan analizde Hausman testi kullanılmıştır. İnsani sermaye yatırımının gelişmesinde eğitim, sağlık, beceri kazandırma, ekonomik gelir ve hayat standartlarının gelişmesiyle birebir alakalıdır. Çalışmanın amacı, insani sermaye kavramının önemini ve prodüktivite üzerindeki etkisini, birbirleriyle olan ilişkisini inceleyerek, bilgi ve teknoloji kullanımının küresel ve ulusal boyutta gelişmesinde ne kadar önem arz ettiğine, verimliliğin artışına olan katkının ne oranda olduğuna, kaliteli ve nitelikli işgücü yaratmak için insani sermayenin ve emek gücünün prodüktiviteye önemine değinilmiştir. Bu çalışmanın amacı insan sermayesi yatırımı ile verimlilik arasındaki ilişkiyi ampirik olarak genel ve işgücü piyasası bağlamında incelemektir. Analizlerde sekiz farklı verimlilik göstergesi ile üç farklı insan sermayesi yatırımı göstergesi kullanılmıştır. Böylelikle dengesiz panel veri kullanılarak yirmi dört model tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre insan sermayesi yatırımı ile verimlilik arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle bir ekonomide insan sermayesi yatırımı verimliliğin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the globalization of the world economic structure, the quality of the work performed and the characteristics of the labor force change accordingly. Especially the developments in the communication, information and services sector, new business conditions and the resources that create these business conditions have brought new approaches to the preparation and use of human resources. In this study, the factors affecting human capital and productivity in all countries of the world between 1980 and 2017 have analyzed with the data. The relationship between human capital and productivity in econometric analysis has been examined. In addition, independent variables that affect labor productivity (health, openness, inflation, working hours, investment, direct investment) have been tried to be explained. Hausman test has been used in the analysis. Education, health, skills acquisition, economic income and development of living standards are directly related with the development of human capital investment. The aim of this study is to empirically examine the association between human capital investment and productivity in general and labor market sense. In the analyses, eight distinct productivity indicators and three human capital investment indicators are employed. Therefore twenty four models are estimated by utilizing unbalanced panel data. According to the estimation results there exists a strong and statistically significant positive relationship between human capital investment and productivity. In other words, human capital investment contributes to the improvement of productivity in an economy.