Multitravmalı erişkin hastalarda serum copeptin düzeylerinin prognostik rolü
Pronostic role of serum copeptin levels in adult patients with multiple trauma
- Tez No: 553392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç Arginin-vazopressin (AVP) prekürsörü olan Copeptin, nörohipofizden osmotik yada hemodinamik uyarı üzerinden AVP ile eş zamanlı olarak salınan bir glikopeptitdir. Ağrı, hipoglisemi, hipoksemi, inme, infeksiyon, şok ve travma gibi pek çok fizyolojik ve patolojik uyaranlar Copeptin salınmasına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, artmış serum copeptin düzeylerinin pnömoni, miyokard enfarktüsü, diyabet, kalp yetmezliği, inme ve geçici iskemik atak gibi birçok hastalıkta kötü prognozla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada güncel bir enflamasyon belirteci olan copeptinin multitravma geçiren erişkinlerde posttravmatik erken dönemde (ilk 24 saatte) ölçülen serum copeptin düzeylerinin travma ciddiyetini belirlemede ve prognozu tahmin etmedeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık ve Uygulama Araştırma Merkezi Acil Servisine; Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında multitravma tanısı konulan 78 erişkin hasta prospektif olarak alındı. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet uyumlu 72 ağlıklı gönüllü dahil edildi. Bu vakaların şu verileri (önceden oluşturulacak olan vaka veri formuna) kaydedildi: yaş, cinsiyet, vital bulgular, travma skorlamaları (ISS; Yaralanma Ciddiyet Skoru ve RTS; Revize Edilmiş Travma Skoru), travma nedeni, travma tipleri, serum copeptin düzeyleri ve klinik sonuç; exitus, yatış, taburcu). Sonrasında posttravmatik erken dönemde (ilk 24 saatte) serum copeptin düzeylerinin ölçülmesi amacıyla multitravmalı yetişkinlerden ve kontrol gurubu olarak sağlıklı yetişkin bireylerden biyokimya tüpüne alınan kan örnekleri 3000 devirde 5 dakika süreyle santrifüj edildikten sonra -40 C'de saklandı. Çalışma ile ilgili yeterli materyal toplandıktan sonra serum copeptin düzeyleri çalışıldı. Veriler SPSS 23.00 paket programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız örneklem t-test ve Pearson korelasyon ile analiz edildi. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular Hasta ve kontrol grubunun ortalama serum copeptin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=??). Multitravma hastalarında serum copeptin düzeyleri ile yaş, RTS, ISS ve GKS düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Yatış yapılan hastalarla karşılaştırıldığında, taburcu olan hastaların ortalma yaş ve RTS değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek, ortalama ISS değerleri ise ise istatistiksel olarak anlamlı düşük idi. Sonuç Çalışmamızda multitravmalı hastalarda travma sonrası erken dönemde serum copeptin düzeyinin travma ciddiyetini ve prognozu tahmin etmede bir değerinin olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role of copeptin which is an up-to-date inflammation marker, in predicting prognosis in the early posttraumatic period (first 24 hours) among adults. Material and Methods: The study was carried out with 150 cases, 78 of whom were multitrauma and 72 of which were healthy, who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Istanbul Haseki Training and Research Hospital between 15.10.2018-15.01.2019. The study data were collected via a pre-formed case data form, which included age, sex, vital signs, trauma scores (ISS; injury severity score and RTS; Revised Trauma Score), cause of trauma, trauma types, serum copeptin levels and clinical results (exitus, hospitalization, discharge) were recorded. In order to measure serum copeptin levels in the early posttraumatic period (first 24 hours), blood samples taken from multitrauma adults and healthy adult subjects as control group were stored at -40 C after centrifugation for 5 minutes at 3000 rpm. After enough material was collected, serum copeptin levels were studied. Data were analyzed with descriptive statistics, chi-square, independent sample t-test and Pearson correlation. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. Results: There was no statistically significant difference in serum copeptin levels between the patient and control groups. There was no statistically significant relationship between copeptin levels and age, RTS, ISS, GCS levels in patients with multiple trauma. However, copeptin levels did not differ according to gender. The mean age and RTS values of the patients who were discharged were significantly higher and the mean ISS was significantly lower than those hospitalized. Conclusion: In our study, it was found that serum copeptin level in multitrauma patients was not important in predicting trauma severity and prognosis in the early post-traumatic period (within the first 24 hours).