Erişkin dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğunda aleksitimi ve dürtüsellik ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between alexithymia and impulsivity in adult attention deficit / hyperactivity disorder
  1. Tez No: 553391
  2. Yazar: SEDA KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ERDOĞAN TAYCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kişinin yaşam kalitesini ve kişiler arası ilişkilerini olumsuz etkileyen, tanı ve tedavisi gittikçe önem kazanan nörogelişimsel bir bozukluktur. Son yıllarda DEHB'de dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliğin yanı sıra duygu düzenleme problemlerinin de çekirdek belirti olarak değerlendirilebileceği görüşü ön plana çıkmıştır. Günümüzde aleksitimi, başlıca duyguların tanınması, ifade edilmesi ve duyguların kişiler arası düzenlenmesinde bir eksiklik olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu çalışmada, erişkin DEHB olgularında aleksitimi sıklığının, aleksitiminin dürtüsellik, DEHB belirtileri, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya DEHB tanısı alan 101 olgu ve 100 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara DSM-IV Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), DEHB grubuna DEHB tanısı/ekartasyonu için DSM-5 ölçütleri baz alınarak Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu İçin Tanısal Görüşme (DIVA 2.0) uygulanmıştır. Ardından Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS), UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği (UPPS), Beck Depresyon Envanteri (BDI), Beck Anksiyete Envanteri (BAI) ve DEHB özbildirim ölçekleri katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Bununla birlikte katılımcıların alkol kullanımları, madde deneyimleri ek hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that negatively affects one's quality of life and interpersonal relationships, which is increasingly gaining importance in diagnosis and treatment. In recent years, attention deficit, hyperactivity and impulsivity as well as emotion regulation problems have been considered as the main symptoms in ADHD. Today, alexithymia has been conceptualized as a deficiency in recognition, expression and interpersonal regulation of emotions. In this study, we aimed to investigate the frequency of alexithymia, the relationship between alexithymia and impulsivity, ADHD symptoms, depression, anxiety levels in adult ADHD cases. Methods: The study included 101 cases diagnosed with ADHD and 100 healthy controls. DSM-IV Structured Clinical Interview (SCID-I) for all participants and Diagnostic Interview for ADHD in adults (DIVA 2.0) based on DSM-5 criteria was applied. Then, the Toronto Alexithymia Scale (TAS), the Impulsive Behavior Scale (UPPS), the Beck Depression Inventory (BDI), the Beck Anxiety Inventory (BAI) and ADHD self-study scales were filled by the participants. In addition, participants were questioned about alcohol use, substance experiences, additional diseases and drugs they used.