18 yaş ve üstü bireylerin kanser hakkında bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge attitudes and behaviors of individuals 18 years and older about cancer
- Tez No: 553398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kanser; sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Kanserde erken tanı hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle kişilerin kanser hakkında bilgisini ölçmek ve farkındalığını arttırmak önemlidir. Çalışmamızda;18 yaş ve üstü bireylerin kansere ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarını ölçmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Örneklem büyüklüğü Mart ve Mayıs 2019 ayları arasında SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üstü bireyler üzerinden“basit rastgele örneklemde örneklem genişliği tahmini”yöntemiyle hesaplandı. Anket; bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirleyen, kanser hakkında bilgi tutum ve davranışlarını değerlendiren kadın ve erkekler için 20 ortak soru ve toplamda 26 kadın, 25 erkek sorularından oluşmaktadır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Cancer; the second cause of deaths are known. Early diagnosis in cancer is life-saving. Therefore, it is important to measure and increase awareness of people about cancer. In this study, we aimed to measure the knowledge, attitudes and behaviors of individuals aged 18 years and older. Methods: Our study is single-centered, prospective, cross-sectional, descriptive and analytical. The sample size was calculated by using the "simple random sample sampling estimate üzerinden method for individuals aged 18 years or older who applied to the Family Medicine outpatient clinics of SBU Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between March and May 2019. Survey; It consists of 20 common questions for men and women who determine the sociodemographic characteristics of individuals and evaluates their knowledge and attitudes about cancer and a total of 26 female and 25 male questions. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis.