Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 30-70 yaş arası kadınların meme kanseri taramalarına yönelik bilgi düzeyi ve kanser taramalarına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level towards breast cancer screenings and atti̇tudes towards cancer screenings among women aged 30-70 applying to Family Medicine Clinics
- Tez No: 879549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, 30-70 yaş arası kadınların meme kanseri taramalarına yönelik bilgi düzeylerini ve kanser taramalarına yönelik tutumlarını ölçmek, kanser taramalarına yönelik farkındalıklarını arttırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 30-70 yaş arası 250 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmamıza katılan bireylere İlk bölümde yaş, medeni hal, eğitim durumu, çalışma durumu, hanenin toplam gelir düzeyi, sigara alkol kullanımı gibi sosyodemografik özellikler ve kronik hastalıkların varlığı, tanısı kesinleşmiş kanser hastalığı varlığı, ailede kanser hastalığı varlığı, kanser tarama testleri hakkında bilgi düzeyi ve daha önce kanser taraması yaptırma durumunu içeren 13 soru iletildi. Anket formunun 2. bölümünde katılımcılara meme kanseri taramaları hakkında bilgi düzeyini ölçen 14 soru yöneltildi. Anket formunun son kısmında ise araştırmaya katılanların kanser taramalarına yönelik tutumunun belirlenmesi amacıyla 15 maddelik "Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği-Kısa Form'' soruları yüz yüze anket uygulama tekniği ile uygulandı. Verilerin analizinde SPSS for Windows 22 programı kullanılmıştır. P değerinin
Özet (Çeviri)
AİM: In this study, the aim is to measure the knowledge levels and attitudes of women aged 30-70 towards breast cancer screenings, and to increase their awareness regarding cancer screenings. MATERİALS-METHODS: This study was designed as a single-center, cross-sectional descriptive study. The population of the study consists of 250 female participants aged 30-70 who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital of the University of Health Sciences. In the first part of the study, participants were asked 13 questions covering sociodemographic characteristics such as age, marital status, educational level, employment status, total household income, smoking and alcohol use, presence of chronic diseases, presence of confirmed cancer diagnosis, family history of cancer, knowledge level about cancer screening tests, and previous cancer screening experiences. In the second part of the questionnaire, 14 questions were asked to measure the participants' knowledge level about breast cancer screenings. In the final section of the questionnaire, a 15-item“Attitude Scale Towards Cancer Screenings-Short Form”was administered face-to-face to determine the participants' attitudes towards cancer screenings. The data were analyzed using SPSS for Windows version 22. A p-value of